Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Młodzi informatycy najlepsi w Europie

Z kolei na największym europejskim konkursie informatycznym Infomatrix w Rumunii, inni młodzi Polacy, Estera Jurczyk, Jakub Pal i Mariusz Bielaszka też z sukcesem reprezentowali Polskę. Wrócili do kraju ze złotymi medalami za projekt sondy stratosferycznej oraz lokalizator osób zaginionych.

Laureaci polskiego Festiwalu Naukowego E(x)plory przedstawili
w konkursie informatycznym Infomatrix dwa projekty w kategorii Hardware Control. Estera Jurczyk i Jakub Pal z II LO im. Adama Mickiewicza w Słupsku zaprezentowali swój prototyp sondy stratosferycznej, która w odróżnieniu od tych wysyłanych obecnie, nie wymagałby uzyskania pozwoleń radiowych i byłaby na tyle prosta, aby można było odtworzyć ją w warunkach domowych.

Mariusz Bielaszka z Zespołu Szkół w Połańcu przedstawił niezwykły zegarek, Wanted Clock, który pomaga w lokalizacji i odnalezieniu osób zaginionych, a dzięki opracowanym przez Mariusza rozwiązaniom jest tani w produkcji i przyjazny dla użytkownika.

W tegorocznej edycji konkursu Infomatrix wzięło udział 175 projektów z 32 państw, a pomysły młodzieży oceniane były w 5 kategoriach: Robotics (roboty mini sumo, lego Sumo, line follower), Hardware Control, Programing, Short Movie i Computer Art.


Wyżej wymienieni młodzi naukowcy, jak również ci z konkursu Intel ISEF są laureatami polskiego Festiwalu Naukowego E(x)lory, którego Mecenasem jest Grupa LOTOS. Konkurs Naukowy E(x)plory został stworzony z myślą o młodzieży w wieku 14-20 lat z całej Polski.

Źródło: explory.pl
dodano: 2014-05-23 15:54:48