Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Kryzys szansą dla Polski

Spowolnienie gospodarcze zaczyna mieć u nas znamiona kryzysu. Trzeba wykorzystać tę okazję żeby przeforsować zmiany, które wyznaczą kierunek rozwoju na najbliższe 20 lat,potencjalnie czyniąc Polskę piątą gospodarką w Europie – ocenia w "Rzeczpospolitej" Jacek Levernes, członek zarządu Hewlett Packard na region EMEA.

 

Patrząc na ostatnie 20 lat, możemy  powiedzieć, że mimo trudniejszych  momentów Polska gospodarka świetnie się rozwijała i dokonaliśmy ekonomicznie ogromnego skoku. W wielu dziedzinach zbudowaliśmy mocne gospodarcze podstawy, chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę i potrafimy docenić.  Z drugiej strony„rozleniwiliśmy się" w pewnych obszarach, głównie za sprawą strumienia dotacji z UE i inwestycji zagranicznych.

 

Dzięki tym ostatnim zdobyliśmy ogromną wiedzę i know-how, które teraz powinniśmy umiejętnie wykorzystać, tak jak robią to inni gracze na globalnym rynku. Namyśl przychodzą Chiny i ich podejście do biznesu. Oczywiście, nasza kultura i podejście są i muszą być inne, ale wciąż możemy się wiele od nich nauczyć. Ich umiejętność czerpania wiedzy od pojawiających się inwestorów. Odważne zapożyczanie rozwiązań, ściąganie wyszkolonych specjalistów do krajowych przedsiębiorstw to coś, co my moglibyśmy robić także u nas.


Zagraniczne firmy tworzą u nas swoje kluczowe produkty lub wykonują usługi, które dzięki swojej konkurencyjności są eksportowane na cały świat. Dlaczego my nie jesteśmy w stanie wykonać tego kroku? Dlaczego to firmy z obcym kapitałem oferują zagranicą usługi realizowane od początku do końca przez polskich pracowników? Powinniśmy postawić na transfer wiedzy, doświadczenia i know-how do polskich przedsiębiorstw, które będą umiały wykorzystać je zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Jednym z kanałów tego transferu są kadry...


Czytaj całość:

„Rzeczpospolita”,11.01.2013, str. B11. Autor: Jacek Levernes, Kryzys szansą dla Polski.


dodano: 2013-01-11 09:27:19