Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Koszalińscy artyści zainspirowani Koreą

O pokojowych inicjatywach na Półwyspie Koreańskim jest obecnie bardzo głośno. W tym kontekście warto zaznaczyć rolę koszalińskich artystów promujących Polskę w Republice Korei. Ich twórczość stała się wkładem w budowanie klimatu porozumiewania się ponad barierami i międzynarodowego wsparcia dla koreańskiego procesu pokojowego. Wśród nich znalazł się Zbigniew Murzyn, który otrzymał certyfikat koreańskiej organizacji World Masters Committee (WMC) jako artystycznego przedstawiciela Polski. To jedyny, jak do tej pory, tytuł przyznany polskiemu artyście przez WMC.

15 czerwca 2018 r. w Delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie miało miejsce spotkanie z koszalińskimi artystami pod hasłem „Koszalińscy artyści zainspirowani Koreą", którzy reprezentowali Polskę i Ziemię Koszalińską na Międzynarodowych Sympozjach Artystycznych w Korei Południowej.
W sympozjach uczestniczyli artyści malarze: Zbigniew Murzyn, Danuta Nawrocka, Krzysztof Rećko Rapsa oraz artyści rzeźbiarze: Michał Stefani, Romuald Wiśniewski i Zygmunt Wujek. Przebywali tam na zaproszenie Muzeum Sztuki w Mosan oraz ambasadora Krzysztofa Majki.


Na zdjęciach od lewej: Ambasador Krzysztof Majka;
Paweł Michalak, prezes Stowarzyszenia im. Józefa Piłsudskiego; Zbigniew Murzyn po wręczeniu certyfikatu WMC i podczas pleneru w Korei.

Spotkanie z artystami prowadził Paweł Michalak, prezes Stowarzyszenia im. Józefa Piłsudskiego. O sytuacji na Półwyspie Koreańskim oraz o projekcie artystycznym mówił ambasador Krzysztof Majka i jego żona Zofia. Po tym, jak artyści podzielili się swoimi koreańskimi wrażeniami, Ambasador, w imieniu koreańskiej organizacji World Masters Committee (WMC) wręczył Zbigniewowi Murzynowi certyfikat tej organizacji jako artystycznego przedstawiciela Polski. To jedyny, jak do tej pory, tytuł przyznany polskiemu artyście przez WMC.


Zbigniew Murzyn - artysta malarz, pedagog, fotograf, członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Oddział w Koszalinie. Wiele lat zawodowo zajmował się fotografią. W roku 1997 całkowicie zamienił malowanie światłem na sztalugowe malarstwo olejne. Stworzył setki prac o różnorodnej tematyce. Wystawiał swoje płótna między innymi: trzykrotnie w Berlinie, Melbourne, Warszawie, Gdańsku, Szczecinie, Ljubljanie. Współtwórca grupy Nowy Wiek. Od 2006 roku prowadzi swoja autorską galerię malarstwa w Koszalinie.

Spotkanie w Koszalinie (na zdjęciach powyżej) ilustrowane było wystawą zdjęć wykonanych przez artystów. Wystawa stanowi inaugurację Galerii Wojewody.


Muzeum w Mosan znajduje się w Gaehwa Art Park w regionie Boreyong. Jest to prywatne muzeum koreańskiego mecenasa sztuki pana Im, który wraz z córką Ho-yong corocznie organizuje sympozja oraz plenery trwające zwykle około miesiąca. Uczestniczą w nich artyści reprezentujący wszystkie kontynenty świata. Artyści, po zakończeniu plenerów, pozostawiają swoje dzieła w muzeum. Od momentu powstania w 2004 roku muzeum zgromadziło kilkadziesiąt tysięcy prac artystów z ponad 90 krajów świata. Dzieła koszalińskich artystów są w nim ciekawie eksponowane i przyczyniają się do popularyzowania polskiej sztuki. Rocznie muzeum zwiedza ok 2.5 min osób. Jest artystyczną wizytówką regionu.Warto również podkreślić, że Polska od 65 lat jest politycznie obecna na Półwyspie Koreańskim jako członek Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych (KNPN). Zadaniem KNPN jest monitorowanie przestrzegania porozumienia o zawieszeniu broni między Koreą Północną i Koreą Południową. To bardzo ważny polityczny instrument obniżania napięcia w jednym z najbardziej zapalnych regionów świata.dodano: 2018-06-18 07:18:49