Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Konwent marszałków zakończył obrady

Konwenty Marszałków Województw RP odbywają się sukcesywnie od 1999 roku, kiedy wraz z ustanowieniem samorządu wojewódzkiego powstała idea utworzenia forum, którego rolą miało być działanie na rzecz efektywnej realizacji polityki rozwojowej i społecznej w regionach. Aktualnie rezydencję sprawuje województwo mazowieckie, która trwać będzie do grudnia 2018 roku. W tym okresie zaplanowane zostały trzy posiedzenia. Pierwsze odbyło się w Płocku w dniach 22-24 sierpnia 2018 r.W skład gremium wchodzą marszałkowie wszystkich województw, a posiedzenia odbywają się zawsze na terenie regionu, którego marszałek aktualnie przewodniczy Konwentowi. Przewodnictwo w Konwencie trwa pół roku. Województwo mazowieckie reprezentują podczas obrad: marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk i członkowie zarządu Elżbieta Lanc i Rafał Rajkowski.

Konwent Marszałków Województw RP jest ciałem opiniotwórczo-doradczym, reprezentującym interesy regionów. Podczas spotkań omawiane są najważniejsze problemy z jakimi borykają się samorządy województw, wypracowywane są wspólne stanowiska dotyczące istotnych spraw dla rozwoju regionów, które są dla parlamentarzystów wskazówką i podstawą do wprowadzania korzystnych dla samorządów zmian w prawie.

W obradach biorą udział nie tylko marszałkowie województw, ale również przedstawiciele władz państwowych, instytucji europejskich i regionów.


Źródło: Konwent Marszałków


dodano: 2018-08-27 08:02:06