Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Kompendium CSR

Smog, niezdrowe odżywianie, praca, a ostatnio susza, to najczęściej wymieniane problemy Polaków. Co mają one wspólnego z ONZ-owskimi Celami Zrównoważonego Rozwoju? Jak te cele mogą pomóc w rozwiązywaniu naszych problemów? Jaka jest rola biznesu, administracji i nas samych? „Lokalny wymiar globalnych wyzwań” – to temat przewodni 19. edycji półrocznika „Odpowiedzialny Biznes – Kompendium CSR”, który dziś ukazał się z „Rzeczpospolitą”.

W sferę wyzwań stojących przed nami zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej, wprowadza mistrz olimpijski Robert Korzeniowski, a do indywidualnego zaangażowania motywuje Filip Chajzer.

O szansach dla Polski i biznesu, które niesie obecna rewolucja przemysłowa, opowiada w ekskluzywnym wywiadzie Achim Steiner, podsekretarz generalny ONZ kierujący United Nations Development Programme.
Priorytety i wyzwania stojące przed Polakami identyfikuje dla Kompendium prof. Bolesław Rok.

Polskie wyzwania zgłębiają:

Grzegorz Łapanowski,
kucharz i propagator zdrowego jedzenia, ujawnia astronomiczne koszty niezdrowego odżywiania, prezentuje swoje postulaty oraz recepty.

Prof. Michał Krzyżanowski, epidemiolog, były szef Europejskiego Centrum ds. Zdrowia i Środowiska WHO, wskazuje, że smog zabija rocznie 48 tys. Polaków, zaś Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste powietrze”, wskazuje pola możliwej współpracy rządu i biznesu w walce z zanieczyszczeniem powietrza.

Beata Faracik, współzałożycielka i prezeska Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, opisuje patologie i bolączki polskiego rynku pracy.

Kamil Wyszkowski, kierujący polskim oddziałem ONZ-owskiego Global Compact, nie pozostawia złudzeń – będziemy musieli się zmierzyć z poważnym kryzysem wodnym i suszą.

Jak Cele Zrównoważonego Rozwoju mogą nam pomóc i jak je osiągać?

Poprzez partnerstwa! – swoimi radami dzieli się z czytelnikami Bill Drayton, ojciec przedsiębiorczości społecznej, założyciel Ashoki, organizacji, która w oparciu o partnerstwa wspiera innowatorów społecznych na całym świecie.

O odbywającej się na naszych oczach najszybszej rewolucji przemysłowej w historii i o tym, jak biznes może wykorzystać SDGs, pisze Erik Rasmussen, autorytet zrównoważonego rozwoju, założyciel Sustainia. Paul Herman, światowy autorytet odpowiedzialnego inwestowania, diagnozuje trzy luki, których zamknięcie pozwoliłoby rynkom i inwestorom przyczynić się do budowy lepszego świata. Wayne Visser, światowy ekspert w dziedzinie zrównoważonej gospodarki, postuluje przeprowadzenie planowej rewolucji, odchodzącej od gospodarki linearnej na rzecz działań w obiegu zamkniętym.

Są jeszcze firmy, które traktują ludzi jak niewolników
– opowiada w rozmowie z Kompendium Uliana Worobec, która pomogła wielu osobom uciec z polskich firm działających jak obozy pracy.

W Kompendium jak zawsze można znaleźć także omówienie najważniejszych wydarzeń z obszaru odpowiedzialnego biznesu i filantropii.

„Odpowiedzialny Biznes – Kompendium CSR” ukazuje się od blisko 10 lat jako eksperckie wydawnictwo przedstawiające tematykę odpowiedzialności biznesu i zaangażowania społecznego. To najszerzej dystrybuowana publikacja w całości poświęcona odpowiedzialnemu biznesowi i zrównoważonemu rozwojowi w Polsce. Patronat medialny nad 19. edycją półrocznika objęły: Wirtualna Polska, Bankier.pl oraz PRoto.pl.

Publikacja ukazała się 22 czerwca z dziennikiem „Rzeczpospolita”, dostępna jest także pod adresem kompendiumcsr.pl. Numer pozostanie aktualny do grudnia 2018 r., kiedy to ukaże się jubileuszowa 20. edycja.

Źródło: PRoto


dodano: 2018-06-22 09:22:48