Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Komisja Europejska odblokuje płatności w Programie Innowacyjna Gospodarka

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska poinformowała, że Komisja Europejska odblokuje płatności dla Polski z programu Innowacyjna Gospodarka. Oficjalną decyzję w tej sprawie Polska ma otrzymać z Brukseli do końca miesiąca.

Płatności maja być wznowione dla dużych inwestycji przedsiębiorstw oraz projektów z zakresu informatyzacji administracji. Oznacza to, że Polska jeszcze w tym roku może uzyskać refundację wydatków poniesionych w tych projektach. Projekty wdrażające elektroniczną obsługę administracyjną w krajach UE są realizowane w ramach Działania 4.5 (największe inwestycje przedsiębiorców) oraz Priorytetu VII (projekty e-administracji).

- W kwietniu zawieszono te płatności. W maju przedstawiliśmy wspólnie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji plan naprawczy; Komisja Europejska zgłosiła do niego uwagi. W lipcu przedstawiliśmy ponownie plan naprawczy i teraz mamy odwieszone płatności. Jak na współpracę tylu instytucji, jest to tempo błyskawiczne - powiedziała minister.

Wszystkie podjęte przez stronę polską działania pokazały, że system zarządzania i kontroli w Programie Innowacyjna Gospodarka funkcjonuje właściwie, a ewentualne nieprawidłowości są sprawnie wykrywane na poziomie krajowym. Dzięki temu nie ma zagrożenia, że środki z budżetu europejskiego zostaną wydane niegospodarnie czy nieefektywnie.

Minister Bieńkowska powiedziała również, że po odblokowaniu płatności Polska będzie mogła rozliczyć z Komisją Europejską co najmniej pół miliarda zł poniesionych wydatków.dodano: 2012-09-17 15:04:37