Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Jubileuszowa edycja Targów Eurolab


W Warszawie ruszają dzisiaj 20. Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab, organizowane przez MT Targi Polska. To najważniejsze w naszym kraju wydarzenie dedykowane branży laboratoryjnej. Ponad 170 wystawców prezentujących nowości rynkowe, licznie reprezentowane jednostki naukowe i badawcze, merytoryczne wykłady i seminaria – jubileuszowa edycja EuroLab zapowiada się imponująco.Targom EuroLab już po raz siódmy towarzyszyć będą Międzynarodowe Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab. Oba wydarzenia są corocznym forum wymiany wiedzy, doświadczeń, a także miejscem nawiązywania kontaktów między biznesem a nauką. Propozycje producentów i dystrybutorów obecnych na targach pozwolą nowocześnie wyposażyć laboratoria w sektorach: analityki chemicznej, biotechnologii i Life Science, metrologii i kontroli jakości, diagnostyki laboratoryjnej, nanotechnologii, materiałoznawstwa, inżynierii i ochrony środowiska oraz techniki kryminalistycznej. Ofertę przedstawią renomowane firmy z Polski, a także z Belgii, Czech, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Korei Południowej, Luksemburga, Łotwy, Niemiec, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Praktyczna wiedza dla laborantów

Menedżerowie i kierownicy laboratoriów, zobowiązani wdrożyć nowe wymagania normy ISO/IEC 17025, z pewnością będą zainteresowani konferencją Polskiego Centrum Akredytacji, omawiającej dokładnie tę tematykę. Praktyczny aspekt wdrażania normy, a także takie problemy laboratoriów jak droga do akredytacji czy analiza wyników PT ILC, będą poruszone przez Klub Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB oraz Polski Komitet Normalizacyjny.

Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Komitet Chemii Analitycznej PAN zaproszą z kolei na konferencję: „Cząsteczki, atomy i izotopy, czyli fantastyczne możliwości analityczne”. Na temat sposobów filtracji powietrza odciąganego znad stanowisk badawczych w układach wentylacji będzie można się dowiedzieć na konferencji portalu Laboratoria.net. Cykl wykładów przeprowadzi również Główny Urząd Miar.

Na targach nie zabraknie tematyki związanej z ekologią i ochroną środowiska. Swoje wystąpienia zapowiedziały: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Straż Miejska m.st. Warszawy. Dodatkowo będzie można zobaczyć specjalistyczny radiowozów, który jest mobilnym laboratorium kontrolno-pomiarowym Straży Miejskiej oraz sprzęt do detekcji chemikaliów i analizy parametrów środowiska Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Środowiska.

Nowoczesna diagnostyka

Choroby przewlekłe to plaga XXI wieku. Specjaliści zainteresowani skuteczną walką z nimi będą mogli zdobyć punkty edukacyjne na konferencji: „Diagnostyka laboratoryjna – czego jest za mało”, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Diagnostyki Laboratoryjnej. Podczas spotkania zostanie poruszona tematyka wykrywania cukrzycy, zakażeń hepatotropowych czy diagnostyki mikrobiologicznej zakażeń dróg oddechowych i moczowych. Z kolei Uniwersytet Gdański, w ramach konferencji poświęconej mikrobiologii molekularnej, zajmie się kryzysem antybiotykowym, terapią fagową oraz bakteriofagami czyli wirusami przenoszącymi geny toksyn Shiga. Nowoczesnej diagnostyce medycznej poświęcone będzie również spotkanie „Point-of-Care (PoC)”. Specjaliści z Politechniki Warszawskiej przedstawią, z punktu widzenia inżyniera, jak działają mikrochipy w inżynierii komórkowej, opowiedzą o zastosowaniu biosensorów, omówią diagnostykę respiracji płucnej i detekcję bioareozoli. Dodatkowo odbędzie się prezentacja Platformy InterBioMed Politechniki Warszawskiej, która ułatwia wymianę poglądów i doświadczeń pomiędzy lekarzami, diagnostami laboratoryjnymi i inżynierami.

Clean room czyli strefy kontrolowane

Nowością w tym roku będzie tematyka clean roomów. Organizatorzy zapraszają do zwiedzenia Wzorcowego Laboratorium „CleanLab”, a także na codziennie odbywające się w laboratorium warsztaty „LIMS innowacyjne zarządzanie laboratorium” oraz spotkania z doradcami, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące stref czystych. Wiedzę na temat stref kontrolowanych będzie można pogłębić również na seminarium „Clean room – budowa, wyposażenie, obsługa – wszystko co musisz wiedzieć o strefach kontrolowanych” oraz podczas warsztatów: „Praktyczne aspekty pracy w clean room – personel, materiały, higiena”. Dodatkowo odbędzie się pokaz interaktywny na temat jak zaprojektować, zbudować, wyposażyć i zapewnić funkcjonowanie cleanroom oraz prezentacja EtiCALLS – kompleksowe wsparcie w identyfikacji próbek.

Bogata oferta wystawców

Targi EuroLab to miejsce prezentacji ofert polskich i zagranicznych producentów i dostawców wyposażenia laboratoriów, sprzętu optycznego, kontrolno-pomiarowego czy substancji chemicznych. Do grona wystawców należą również przedstawiciele instytucji, firm i jednostek posiadających rozwiązania i usługi dla laboratoriów. Tegoroczna edycja obfituje w nowości produktowe. Kompaktowy spektrometr, wysoce zaawansowany przenośny analizator do identyfikacji substancji, mikroskop holotomograficzny, innowacyjne urządzenie do syntezy organicznej, wielofunkcyjny przyrząd do pomiarów, bezprzewodowy rejestrator czterech temperatur i otwarcia drzwi czy analizator pierwiastków śladowych - to tylko część z propozycji firm prezentujących się na targach. Wystawcy przeprowadzą też prezentacje, podczas których będzie można szerzej zapoznać się z ich ofertą. Swoje wykłady zapowiedzieli projektanci z TEKTONIKA Architekci Sp. z o.o. Sp.k., amerykańska firma zajmująca się dostarczaniem systemów zarządzania LabVantage – Software Point oraz producent nowoczesnych urządzeń filtrujących – Erlab.

Konkursy i patronaty

Tradycyjnie, targom towarzyszyć będą prestiżowe konkursy, które promują innowacyjne produkty i usługi dla branży laboratoryjnej. Po raz piąty odbędzie się konkurs o Grand Prix Prezesa Polskiej Akademii Nauk. Natomiast eksperci z wiodących instytucji naukowych wybiorą laureatów konkursu na Najlepszy Produkt Targów EuroLab 2018 w czterech kategoriach: laboratoryjna aparatura pomiarowa, wyposażenie laboratorium, wyposażenie medycznego laboratorium diagnostycznego oraz wyposażenie laboratorium clean room. W ramach imprezy odbędzie się też konkurs na najbardziej oryginalne i profesjonalne stoisko targowe „Moździerz 2018”.

W tym roku patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Piotr Cieśliński, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przemysłu Chemicznego i Poseł na Sejm RP, dr inż. Marek Haliniak, Główny Inspektor Ochrony Środowiska oraz Prof. Jerzy Duszyński, Prezes Polskiej Akademii Nauk i dr inż. Włodzimierz Lewandowski, Prezes Głównego Urzędu Miar oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.


Źródło: MT Targi Polska - wiodący w Polsce i największy na rynku warszawskim organizator imprez targowych, który obchodzi w tym roku 25-lecie działalności. Tegoroczna impreza odbywa się w Centrum Targowo-Kongresowym, przy ul. Marsa 56c w Warszawie. Udział jest bezpłatny, po wcześniejszym dokonaniu rejestracji. Szczegółowy program wydarzenia oraz formularz rejestracyjny znajdują się na stronie www.targieurolab.pl.


dodano: 2018-03-14 06:41:14