Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Jesteśmy skłonni płacić więcej za krajowy węgiel

W ciągu pierwszych trzech kwartałów bieżącego roku wydobycie węgla w polskich kopalniach było mniejsze o 3 mln ton niż w tym samym okresie 2016 roku – informuje Agencja Rozwoju Przemysłu. Według danych ARP rośnie także import węgla zarówno zza wschodniej granicy, jak i z innych krajów. Tymczasem, jak pokazuje najnowsze badanie serwisu Oferteo.pl, Polacy są zainteresowani głównie polskim węglem i są gotowi zapłacić za niego wyższą cenę.

Prognozy ekspertów rynku węglowego mówią o tym, że do końca 2017 roku import węgla do Polski będzie znacząco wyższy niż w roku 2016. Z kolei w polskich kopalniach wydobycie w pierwszych trzech kwartałach było niższe o ponad 3 mln ton niż w tym samym czasie w zeszłym roku. Jednocześnie dzięki wzrostowi cen kopalnie zwiększyły przychody o 22 proc.

Polacy chcą polskiego węgla

Według badania ankietowego, które serwis Oferteo.pl przeprowadził w grudniu 2017 roku, znaczna większość respondentów odpowiedziała, że pochodzenie węgla ma dla nich znaczenie. Wskazało tak 64% z nich. Co piąty ankietowany odpowiedział, że nie ma to dla niego znaczenia, natomiast 16% nie miało na ten temat zdania.

Za polski węgiel jesteśmy gotowi zapłacić więcej


Na podobnym poziomie jak w ubiegłorocznym badaniu Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących produktów z ich dostawcami, utrzymuje się odsetek osób, które deklarują, że są skłonne zapłacić więcej za polski węgiel. W tym roku odsetek osób, dla których pochodzenie węgla ma znaczenie, to 65 proc. (w ubiegłym roku – 66 proc). Jedna czwarta odpowiedziała, że nie chciałaby zapłacić większej kwoty za rodzimy węgiel, a 9 proc. nie miało w tym temacie zdania.

Osoby, które deklarowały, że pochodzenie węgla ma dla nich znaczenie, najczęściej byłyby skłonne zapłacić za niego cenę wyższą do 10 proc niż za węgiel importowany – wskazało tak 69 proc. badanych. Dla 28 proc. ta cena mogłaby być wyższa od 11 do 25 proc.Ekogroszek najpopularniejszy

W tym samym badaniu zapytano respondentów, jaki rodzaj opału zamawiali w ciągu ostatniego roku. Okazuje się, że niezmiennie najpopularniejszy pozostaje ekogroszek, który zakupiło 44 proc. respondentów, 22 proc. kupiło pellet drzewny, a co dziesiąty ankietowany – tradycyjny węgiel kamienny.


Metodologia badania. Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego przez  Oferteo.pl w grudniu 2017 roku wśród 592 osób, które w ciągu ostatniego roku były zainteresowane zakupem opału.

Źródło: Oferteo.pl


dodano: 2017-12-21 07:09:21