Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Jaka przyszłość czeka polską gospodarkę i banki?


Ważne prognozy gospodarcze dla Polski, debata prezesów banków o przyszłości polskiego sektora, czy wreszcie rozmowy o tym, jak nowe technologie wpływają na instytucje finansowe i ich klientów – drugi dzień Europejskiego Kongresu Finansowego obfitował w wiele istotnych wypowiedzi ekspertów.EKF zainaugurował we wtorek nowy projekt pt. „Makroekonomiczny okrągły stół EKF”. Zgodnie z jego założeniami wybitni ekonomiści będą cyklicznie prezentować swoje prognozy ekonomiczne dla Polski oraz wskazywać potencjalne zagrożenia dla naszej gospodarki.

Podczas wtorkowej debaty zostały ujawnione pierwsze prognozy EKF dla Polski. Zgodnie z nimi PKB wzrośnie w tym roku o 4,5%, ale już w 2021 r. należy spodziewać się spadku dynamiki wzrostu PKB nawet do poziomu poniżej 3%. Ekonomiści wśród zagrożeń dla polskiej gospodarki wymieniali pogorszenie sytuacji gospodarczej u głównych partnerów handlowych Polski, a także niedobór pracowników na rynku pracy.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się debata prezesów największych polskich banków na temat wyzwań stojących przed całym sektorem. Według nich będziemy obserwować proces konsolidacji banków. Jak stwierdził Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego, konsolidacja jest konieczna, ponieważ przy obecnych regulacjach oraz obciążeniach małe i średnie banki nie są w stanie przetrwać na rynku bez pomocy większych instytucji.

Kwestia braku pracowników na rynku została bardzo wyraźnie poruszona również podczas rozmowy ekspertów bankowych odpowiedzialnych za obszary IT. Ich debata miała miejsce w ramach „Technologicznego okrągłego stołu EKF”. Wskazywali oni, że w Polsce brakuje kilkudziesięciu tysięcy informatyków, co pozwala mówić nawet o sektorowym niedoborze pracowników w tej branży. Taka sytuacja wymaga od banków podejmowania coraz trudniejszych starań o pozyskanie osób do pracy w działach IT.

We wtorek uczestnicy debat rozmawiali również m.in. o tym, w jaki sposób będą finansowane duże projekty infrastrukturalne w Polsce, gdy środki unijne przestaną płynąć do Polski tak szerokim strumieniem jak dotychczas. Nie zabrakło rozmowy ekspertów na temat finansowania mieszkalnictwa w Polsce – uczestnicy debaty starali się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak bezpiecznie finansować budowę mieszkań, by w najbliższych latach zapełnić lukę na tym rynku.

W ramach EKF została we wtorek zorganizowana debata o Polsce cyfrowej. Zaproszeni do udziału w niej przedstawiciele banków oraz administracji rządowej wskazywali na ogromny potencjał, który niesie współpraca sektora bankowego z urzędami – najlepszym na to dowodem jest według nich wdrożenie możliwości wnioskowania o środki z programu Rodzina 500+ za pośrednictwem bankowości elektronicznej.


Źródło: Biuro Prasowe Europejskiego Kongresu Finansowego


dodano: 2018-06-20 11:05:20