Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Jak wynieść biznes na orbitę?

Podczas tegorocznej edycji EFNI, która odbyła się w dniach 26-28 września w Sopocie, jednym z tematów był przemysł kosmiczny, który staje się istotną częścią gospodarki, połączoną z właściwie wszystkimi innymi branżami. Oczywiście najważniejsze projekty dotyczą geolokalizacji (GPS, Galileo), obrazowania i komunikacji, ale pojawiają się masowo nowe zastosowania np. w rolnictwie i górnictwie.
 

Zdaniem Krzysztofa Kanawki z kosmonauta.net i Blue Dot Solutions Space3ac zastosowania są także w energetyce, rybołówstwie i rolnictwie. W przyszłości oczekiwany jest także rozwój w turystyce i wydobyciu.

Polska jest stosunkowo świeżym graczem na tym rynku i dość daleko jej do osiągnięcia założonego przez rząd 3% udziału w europejskim rynku kosmicznym. Tymczasem, jak zauważyła Inna Uwarowa, koordynator projektu PW-Sat2 na UW, okres ochronny dla polskich projektów się kończy i będziemy traktowani na równi z innymi podmiotami europejskimi, które przewyższają nas doświadczeniem i zasobami. Tomasz Husak, szef gabinetu komisarz UE ds. ryku wewnętrznego i usług, zauważył że przemysł kosmiczny to obszar wysokiego ryzyka i nie może liczyć jedynie na granty i subwencje. Konieczne jest zaangażowanie w rynek prywatny, choć oczywiście w żadnym kraju przemysł kosmiczny bez animacji państwa się nie rozwinął.

Szansą dla Polski jest zaangażowanie w wysoki poziom specjalizacji oraz w kosmiczny downstream, czyli wykorzystanie danych płynących z satelitów. Paneliści podkreślali także istotę kwestii związanych z bezpieczeństwem. Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, zwrócił uwagę na programy w zakresie monitorowania pogody kosmicznej, mogącej mieć wpływ na infrastrukturę, obserwowania kosmosu w zakresie obiektów mogących zagrozić planecie, bezpieczeństwie danych oraz koordynacji bezpieczeństwa na powierzchni.

Do sukcesu potrzeba jednak wykwalifikowanych kadr. Jak zauważa Krzysztof Jędrzejak z Fundacji Exorion współpraca uczelni i firm kosmicznych występuje, choć jest ograniczona do Warszawy. Obserwować można spore braki w zakresie staży, tak w kraju, jak i w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Poprawa w tym zakresie jest koniecznością, jeśli nasz program kosmiczny ma być sukcesem.


Źródło: Europejskie Forum Nowych Idei – jedna z największych konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Liderzy biznesu, decydenci i politycy oraz autorytety świata nauki, kultury i mediów podczas kilkudziesięciu wydarzeń, paneli, spotkań otwartych, kontrapunktów czy nocnych rozmów, debatują o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, o globalnych trendach oraz o przyszłym kształcie Unii. Forum co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników – przedstawicieli świata biznesu oraz administracji zarówno polskiej jak i europejskiej czy organizacji pozarządowych.


dodano: 2018-10-01 06:43:16