Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Jak inwestować... to w MałopolsceStolica Małopolski jest jednym z sześciu najlepszych miast w Europie do założenia biznesu – tak wynika z raportu opublikowanego przez wpływowy amerykański magazyn Inc., zajmujący się tematyką startupów i małych przedsiębiorstw.  Kraków został w nim wymieniony pośród takich miast jak Lizbona, Edynburg, Wilno, Moskwa czy Barcelona.Jak mówi marszałek Jacek Krupa, nie powinno to dziwić – w ciągu ostatnich 18 lat Małopolska dokonała ogromnego skoku cywilizacyjnego, skracając dystans do najbardziej rozwiniętych regionów Europy.

– Dziś jesteśmy nie tylko silnym ośrodkiem gospodarczym, ale też doskonałym miejscem do prowadzenia biznesu i jednym z najlepiej rozwijających się regionów Polski i Europy Środkowej – podkreśla marszałek Krupa i dodaje, że tym, co przyciąga inwestorów do Małopolski, jest przede wszystkim silny kapitał ludzki: – Nasz region to dobrze wykształceni i kreatywni mieszkańcy, w tym blisko 170 tysięcy studentów, z których większość doskonale zna języki obce. Wpływa to na atrakcyjność inwestycyjną Małopolski – od 1995 do 2014 roku liczba zagranicznych firm w Małopolsce wrosła aż czterokrotnie, a w samym tylko Krakowie świadczy się dziś usługi dla 40 krajów w 34 językach.

Czas na startupy

Wśród firm działających w regionie, od kilku lat coraz większy odsetek stanowią startupy – wedle ubiegłorocznego raportu Startupowy Kraków, tylko w 8 czołowych startupach stolicy Małopolski pracuje blisko 800 osób, a w sumie pozyskały one ponad 500 mln zł. To szansa dla wielu osób, które są zainteresowane tworzeniem własnych, innowacyjnych rozwiązań – coraz więcej pracowników nie interesuje bycie cząstką wielkiej korporacji, ale wolą wdrażać swoje autorskie pomysły. Dlatego młodzi przedsiębiorcy, kreatywni studenci czy przedstawiciele startupów mogą liczyć na wsparcie samorządu województwa, m.in. biorąc udział w ciekawych inicjatywach organizowanych przez władze regionu. Jakich? Są to chociażby Małopolski Festiwal Innowacji oraz program #StartUP Małopolska, dzięki którym mogą nie tylko zdobyć cenne kontakty, ale też rozwinąć swój biznes i wprowadzić na rynek nowe usługi.

To jednak nie wszystko: w wielu ciekawych eventach można wziąć udział także dzięki programowi Małopolska – tu technologia staje się biznesem. W ostatnich czterech latach pozwolił on na wsparcie ponad 80 wydarzeń takich jak: TEDxKazimierz, TEDxKraków, #e-biznes festiwal, Startup Stage, Smogathon i wiele, wiele innych. W tych angażujących spotkaniach do tej pory wzięło już udział 80 tys. osób. Dlatego w tym roku na ten cel zostało przeznaczone aż 500 tys. zł z budżetu województwa, czyli o 200 tys. zł więcej niż w roku ubiegłym.

Czy Małopolska będzie Doliną Beaconu?

Warto dodać, że w Małopolsce w ostatnich latach pojawia się coraz więcej firm z sektorów edutech, medtech czy life science. Stolica regionu już teraz plasuje się na wysokim, drugim miejscu w kraju pod względem liczby startupów zajmujących się internetem rzeczy – to te, których działalność opiera się na gromadzeniu lub przetwarzaniu danych za pośrednictwem sieci. Wśród nich coraz prężniej rozwijają się beacony, czyli branża małych urządzeń o wielkości kilku centymetrów, które za pomocą sygnału radiowego mogą komunikować się z naszymi smartfonami. Można poprzez nie wymieniać informacje, a naklejając je na dowolną powierzchnię możliwość wykorzystania jest praktycznie nieograniczona.

Ponieważ coraz więcej firm z tej dziedziny inwestuje w Małopolsce, już teraz stolica regionu zaczyna być nazywana przez wielu… Doliną Beaconu. I choć na razie „historia beaconowa” na świecie jest bardzo młoda – gdyż dziedzina ta rozwija się zaledwie od kilku lat – to prognozy jej rozwoju są ogromne. Zwłaszcza w Małopolsce.


Źródło: UMWM


dodano: 2018-04-04 06:21:56