Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Ile kosztuje metr luksusu?


Gdzie zaczyna się luksus? Ile kosztuje prestiż? Czy 200-metrowy dom na  obrzeżach miasta, w atrakcyjnej dzielnicy, ale bez infrastruktury niezbędnej do wygodnego życia to nieruchomość luksusowa? Czy opcją premium jest mieszkanie w zabytkowej kamienicy, ale też bez windy i ogrzewania gazowego? A 20-metrowa kawalerka w apartamentowcu w centrum miasta to zwykłe mieszkanie czy może jednak nieruchomość o podwyższonym standardzie?


Branżowi eksperci nie mają wątpliwości co do tego, że standard premium na pierwotnym rynku nieruchomości wyznaczają: atrakcyjna lokalizacja, okoliczna infrastruktura, wysoki standard techniczny budynku oraz pakiet usług, dostępnych wyłącznie dla mieszkańców danej nieruchomości. Kryteria te są jednak względne i tym samym niewystarczające do  kwalifikacji danego obiektu mieszkaniowego jako lokalu premium czy tym bardziej postrzegania go przez sprzedających i kupujących w kategoriach luksusu.

W procesie definiowania rangi rynkowej danej nieruchomości – bez względu na to czy jest to mieszkanie, dom jedno- lub wielorodzinny czy apartament – przesłanki jakościowe powinny być analizowane wtórnie względem wskaźników ilościowych. Z raportu Luxury Realty Map wynika, że to przede wszystkim cena wyznacza status danej nieruchomości, plasując ją w  kategorii lokali o podwyższonym standardzie.

To, wydawałoby się, proste ujęcie tematu wymaga jednak szczegółowego doprecyzowania, pozwalającego finalnie wytypować te nieruchomości, które na rynku pierwotnym mogą być w miarę obiektywnie klasyfikowane jako premium i luksusowe. Nie zawsze bowiem duży, a więc tym samym „drogi” dom, będzie domem luksusowym, a kawalerka o wysokim standardzie, zlokalizowana w centrum miasta – choć wyceniana często znacznie wyżej niż 2-pokojowe mieszkanie w mniej atrakcyjnych dzielnicach – znajdzie się na liście ofert premium. Dlaczego? Odpowiedź jest wbrew pozorom prosta.

– Istotnym wskaźnikiem, który należy rozpatrywać łącznie z ceną nieruchomości – uwzględniając przy tym przesłanki jakościowe, definiujące wysoki standard użytkowy – jest cena metra kwadratowego. Jak wynika z raportu Luxury Realty Map, to właśnie zależność między ceną mkw., metrażem i wartością całej nieruchomości, której zakup opiewał na kwotę nie mniejszą niż 1 milion złotych, może w pełni definiować jej standard i status rynkowy. Szczegółowe analizy – przeprowadzone przez ekspertów Poland Sotheby’s International Realty – dowodzą, że tylko tak holistyczne podejście uprawnia do prób kategoryzowania nieruchomości jako premium i luksusowych – mówi Arkadiusz Wojciechowski, partner zarządzający Poland Sotheby’s International Realty.

Od definicji do realiów rynkowych

Firma Poland Sotheby’s International Realty, we  współpracy z Cenatorium, w raporcie Luxury Realty Map – bazując na danych transakcyjnych za 2016 rok – ekspercko wyznaczyła próg ceny metra kwadratowego nieruchomości, o których można mówić jako prestiżowych czy luksusowych.

– Z analiz rynkowych wynika, że próg cenowy dla 1 mkw. jest zdecydowanie najwyższy w  Warszawie, osiągając poziom 14,7 tys. zł za mkw. Na kolejnych miejscach w raporcie Luxury Realty Map – z wynikiem sięgającym 12 tys. zł za metr kw. – uplasowały się: Wrocław i Trójmiasto. Z kolei w Krakowie i Poznaniu wystarczy już odpowiednio 11,4 tys. zł i 10 tys. zł na zakup 1 mkw. lokalu, by standard nieruchomości mógł zostać zakwalifikowany do segmentu premium – przytacza Piotr Śliwka, partner zarządzający Poland Sotheby’s International Realty.

W przypadku nieruchomości, prestiż ma swoje regionalne uwarunkowania. Projekty postrzegane jako luksusowe we Wrocławiu czy Trójmieście, w Warszawie mogą zostać uznane już tylko za premium. Dlatego tak ważnym wyznacznikiem – poza kosztem 1 mkw. lokalu – jest wartość graniczna transakcji, czyli całościowa cena nieruchomości wyznaczona przez Poland Sotheby’s International Realty na kwotę powyżej 1 mln zł.

Zasadność przyjęcia ceny transakcyjnej powyżej 1 mln zł – na potrzeby analizy rynku nieruchomości premium i luksusowych dokonanej w raporcie Luxury Realty Map –wynika przede wszystkim z doskonale znanej Poland Sotheby’s International Realty charakterystyki klienta tego segmentu rynku. Znaczącym odnośnikiem stała się również globalna definicja HNWI (high-net-worth individuals), określająca osoby, których majątek w aktywach płynnych wynosi co najmniej 1 mln dolarów. W Polsce za synonim bogactwa od dawna uznawany jest symboliczny „milion” i choć – w zależności od miasta czy lokalizacji – kwota ta daje zupełnie różne możliwości nabywcze, w tym przypadku pozwala w przejrzysty sposób zdefiniować rynek nieruchomości premium i luksusowych.


Źródło i powyższe komentarze opierają się na danych zawartych w raporcie branżowym Luxury Realty Map, opracowanym przez Poland Sotheby’s International Realty, m.in. na bazie danych Cenatorium. Kompleksowa analiza krajowego rynku nieruchomości premium i luksusowych wraz z zestawieniem wyróżniających się w tym segmencie inwestycji dostępna jest na stronie: http://www.poland-sothebysrealty.pl/luxury-realty-map.


dodano: 2017-04-27 06:17:25