Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
IX Dożynki Prezydenckie w Spale


Prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą wzięli udział w Dożynkach Prezydenckich w Spale. Impreza odbyła się w weekend 16-17 września. Główne obchody święta plonów rozpoczęły się w niedzielę. Para Prezydencka wraz z korowodem dożynkowym
który po raz pierwszy poprowadził Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze“ przeszła na stadion Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, gdzie odbył się ceremoniał dożynkowy i Prezydent wygłosił przemówienie.

Prezydent Andrzej Duda dziękując rolnikom za ich trud, podkreślił niezwykle ważną rolę, jaką w Polsce, dla bezpieczeństwa polskiego państwa, przede wszystkim bezpieczeństwa żywnościowego, odgrywa polski rolnik i jego praca. Zaapelował, by stworzyć tzw. fundusz klęskowy na pomoc dla rolników w przypadku wystąpienia np. klęski żywiołowej; proponował też wprowadzenie przepisów chroniących część dochodu rolników przed egzekucją komorniczą.

– Mówi się o tym w ostatnim czasie bardzo często, że trzeba bardzo poważnie rozważyć stworzenie w naszym kraju czegoś, co nazywa się funduszem klęskowym – mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda.Wcześniej Prezydent otrzymał od starostów dożynek – Agnieszki Węglewskiej z woj. łódzkiego oraz Dawida Jezierskiego z woj. małopolskiego bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki. Przyjmując go Andrzej Duda podziękował i zapowiedział, że będzie go dzielił sprawiedliwie.Dożynkowym uroczystościom już od soboty towarzyszyły liczne imprezy, m.in. pokazy rękodzieła ludowego, kiermasze. Można też było skosztować regionalnych potraw.
Ogłoszono również zwycięzców konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Wygrał wieniec przygotowany przez rolników z woj. lubuskiego, powiat żagański, gmina Niegosławice, miejscowość Nowa Jabłona.


Po zakończeniu uroczystości Para Prezydencka odwiedziła Miasteczko Regionów, w którym mieszkańcy różnych zakątków Polski prezentują plony swoich ziem, rękodzieło i folklor. Miasteczko Regionów to tradycyjny elementem spalskich dożynek. Podobnie jak w ub. roku swoje stoiska miało 16 województw.

Dożynki Prezydenckie w Spale organizował w latach 1927-1938 prezydent Ignacy Mościcki. Po 62 latach tradycję wskrzesił prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-2008 święto plonów miało charakter regionalny. W 2009 r. gospodarzem spalskich dożynek był Lech Kaczyński, w kolejnych latach - Bronisław Komorowski, a teraz jest nim Andrzej Duda.

Wystąpienie Prezydenta RP na Dożynkach Prezydenckich w Spale. 
Fot. Krzysztof Sitkowski i Grzegorz Jakubowski / KPRP.


dodano: 2017-09-18 07:51:19