Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
GPW wprowadza nowy cennik dla animatorów rynku oraz uczestników programu HVP

1 lipca br. GPW wprowadza na Głównym Rynku akcji nowy cennik dla animatorów rynku akcji oraz dla uczestników programu High Volume Provider (HVP) promujący zlecenia pasywne budujące arkusz zleceń. W ten sposób GPW wpisuje się w międzynarodowe trendy w obszarze opłat giełdowych mając na celu tworzenie jak najlepszych warunków do realizacji zleceń przez inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych.

Nowy cennik oferuje bardzo atrakcyjne, niskie stawki opłat transakcyjnych dla profesjonalnych podmiotów uczestniczących w budowaniu arkusza zleceń. Dla takich podmiotów składających zlecenia kupna i sprzedaży typu „maker” (tzn. zlecenia pozostające w arkuszu zleceń) nowa stawka opłaty transakcyjnej jest znacząco niższa od stawki dla zleceń kupna i sprzedaży typu „taker” (tzn. zlecenia „uderzającego” w inne zlecenie obecne w arkuszu zleceń). Nowy cennik ma charakter opcjonalny, 
co oznacza, że animatorzy rynku akcji oraz uczestnicy programu HVP mogą korzystać z niego lub pozostać przy dotychczasowym cenniku i promocjach.

Cenniki typu „maker/taker” są stosowane na największych światowych rynkach papierów wartościowych. Wprowadzając nowy cennik, GPW odpowiada na oczekiwania uczestników rynku dotyczące obniżenia opłat transakcyjnych. W zamierzeniu nowy cennik oparty na zasadach „maker/taker” ma motywować profesjonalnych klientów GPW do składania większej liczby zleceń pasywnych. Poprawi to warunki cenowe (głębszy arkusz zleceń i węższe spready) dla realizacji transakcji przez inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych.


Źródło: GPW


dodano: 2016-06-28 17:47:56