Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
GPW otwiera się na startupy

W czwartek, 8 czerwca br. Jarosław Grzywiński – p.o. prezesa zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA oraz Arkadiusz Regiec – prezes Beesfund SA, największej polskiej platformy equity crowdfundingowej, podpisali porozumienie, na mocy którego obie organizacje powołują do życia Akcelerator GPW. Na jego mocy powstanie Akcelerator, który ułatwi networking z całym ekosystemem startupowym i będzie budował zainteresowanie startupami wśród spółek giełdowych.Funkcją Akceleratora jest przede wszystkim umożliwianie networkingu, zainteresowanie spółek giełdowych startupami, a także pomoc w pozyskiwaniu klientów wśród spółek notowanych na GPW S.A., wsparcie w budowaniu relacji i ułatwianie kontaktu startupów z inwestorami z rynku kapitałowego.

– Wierzymy, że rynek kapitałowy może wesprzeć innowacyjne firmy we wczesnej fazie rozwoju i przygotować je do późniejszych emisji na rynku NewConnect bądź Głównym Rynku – przekonuje Jarosław Grzywiński, p.o. Prezesa Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Założeniem GPW SA i Beesfund SA jest, by Akcelerator stał się miejscem otwartym na współpracę z całym ekosystemem startupowym. Dlatego planowana jest współpraca z innymi akceleratorami, funduszami ventures, fundacjami, które działają na rynku startupowym. Akcelerator GPW będzie im służył pomocą w przedstawieniu alternatywnej ścieżki pozyskiwania finansów poprzez rynek kapitałowy.

– Do współpracy z GPW zainspirowały nas analogiczne rozwiązania działające na rozwiniętych giełdach świata. Jednocześnie nasz Akcelerator jest autorskim projektem dostosowanym do regionalnych warunków – dodaje Arkadiusz Regiec.

Prace Akceleratora już ruszyły i został ogłoszony pierwszy nabór spółek. Wstęp mają firmy z centralnej Europy, w tym także te, które skorzystały z platformy Beesfund.

– Beesfund SA jest najmłodszym dzieckiem polskiego rynku kapitałowego, a equity crowdfunding wpisuje się w istotę działania GPW. Nasi emitenci to głównie spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne, którym zapewniamy rozproszenie kapitału – średnio emisję obejmuje 140 inwestorów. Są to okoliczności sprzyjające powodzeniu oferty na NewConnect i budujące płynność rynku oraz zaufanie inwestorów. Właśnie z tych powodów Giełda Papierów Wartościowych jest naszym naturalnym sojusznikiem. Jesteśmy polską spółką i wierzymy, że właśnie tutaj, przy wsparciu takiego partnera, będzie biło serce startupowego ekosystemu Europy Centralnej. Nasi emitenci w przyszłości będą regularnie debiutowali na rynku NewConnect, dlatego zdecydowaliśmy się na tę współpracę
– dodaje prezes Beesfund SA.


Źródło: Giełda Papierów Wartościowych


dodano: 2017-06-09 06:45:28