Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Frank szwajcarski może znowu zaskoczyć

Analiza kursu CHF do PLN


Początek 2018 roku przyniósł znaczący i wyczekiwany od 2009 roku spadek szwajcarskiej waluty. Utrzymujący się od kilku dni mocny kurs złotego musiałby jednak zostać zachowany do co najmniej końca stycznia, by zakładać trend spadkowy CHF w kolejnych okresach 2018 roku. Z kolei powrót w końcówce miesiąca do wyceny franka szwajcarskiego powyżej 3,60 oznaczać może – o ile nie będzie jedynie korektą – nową falę wzrostową, a nawet sugerować test lokalnego szczytu na poziomie 4,13.


– Od osiągnięcia poziomu 4.13 w końcówce 2016 roku, notowania CHF osuwają się w kierunku kluczowej strefy wsparcia 3,10–3,17. Póki co, najważniejszą informacją jest naruszenie dotychczasowego kanału wzrostowego, który utrzymywał rynek od 2009 roku. Oznacza to, że mamy do czynienia ze wstępnym sygnałem na dalsze umocnienie naszej waluty w relacji do franka szwajcarskiego – komentuje Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych, Aforti Exchange / Grupa AFORTI. – Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że skala zanegowania wspomnianego kanału na koniec grudnia 2017 roku jest znikoma i będzie prowokować kupujących do odreagowania. Póki co widzimy dalsze osuwanie się notowań, jednakże biorąc pod uwagę, że mamy dopiero początek miesiąca, końcówka stycznia 2018 może zaskoczyć – dodaje.

– Gdyby zatem na koniec pierwszego miesiąca 2018 roku notowania trwale powróciły powyżej poziomu 3,60, naruszony obecnie kanał wzrostowy ostatecznie utrzymałby się, a to z kolei oznaczałoby rozpoczęcie fali wzrostowej. Kwestią otwartą pozostaje to, czy nowa fala byłaby tylko korektą – wtedy ruch dotarłby w okolice poziomu 3,78 – czy mielibyśmy powrót do dominującego trendu wzrostowego. Wówczas wzrosty doprowadziłyby do testu lokalnego szczytu w cenie 4,13 – konstatuje Marek Paciorkowski.


Treści przedstawione w niniejszym komentarzu eksperckim są prywatnymi opiniami nadawcy i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej wiadomości, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych.

Źródło: Grupa AFORTI – holding finansowy oferujący pożyczki, usługi faktoringowe i windykacyjne dla firm z sektora MSP oraz zarządzający internetową platformą wymiany walut. Więcej informacji na: www.aforti.pl.


dodano: 2018-01-12 06:32:18