Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Finału konkursu Startupy w Pałacu Globalnie


Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Fundacją Startup Poland wyłoniła 10 finalistów konkursu Startupy w Pałacu Globalnie. 4 października w Sali Kolumnowej odbyła się prezentacja zwycięskich projektów. W wydarzeniu uczestniczył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, przedstawiciele funduszy venture capital z Europy i Stanów Zjednoczonych oraz m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i spółek Skarbu Państwa.


– Wierzę, że dzisiejsze spotkanie w Pałacu Prezydenckim przyczyni się do zawarcia przez startupy kolejnych kontraktów – mówił  prezydent Andrzej Duda. Kontrakty, dodał, dzięki którym "młodzi ludzie będą mieli fundusze, by rozwijać swoje pomysły, tworzyć nowe innowacyjne rozwiązania i budować nowe innowacyjne przedsięwzięcia".

– A to oznacza dla nas jedno – albo wybijemy się technologicznie i będziemy realizowali rzeczywiście nowoczesną, innowacyjną gospodarkę, która jest innowacyjna na świecie, albo popadniemy w stagnacje gospodarczą – powiedział prezydent. – Ja sobie tego drugiego scenariusza w ogóle nie wyobrażam
podkreślił.

Prezydent przypomniał, że przedstawiciele startupów towarzyszyli mu w kilku wizytach zagranicznych i zapowiedział, że kolejne 10 startupów, które zaprezentowały się podczas marcowego spotkania w Pałacu Prezydenckim, udadzą się z nim w najbliższym czasie do Finlandii. – Gdzie, jak państwo wiecie, ta dziedzina gospodarki, ten rodzaj działalności, rozwija się w sposób niesłychanie dynamiczny – zaznaczył prezydent Duda.Podczas III edycji, swoje firmy zaprezentowali przedstawiciele startupów gotowych do ekspansji globalnej. Startupy miały po 4 minuty na zachęcenie (w języku angielskim) potencjalnych inwestorów do wspólnych projektów oraz potencjalnych klientów do zakupu ich produktów/usług. Każdy otrzymał też z rąk Prezydenta RP specjalny paszport uprawniający do udziału w jednej zagranicznej misji gospodarczej głowy państwa.

Zwycięskie projekty zostały wyłonione m.in. w sektorze energetyki, sztucznej inteligencji, rozwiązań materiałowych, telemedycyny, elektromobilności, nowoczesnej edukacji, blockchain (zawierania, rozliczania i zapisywania transakcji finansowych) czy FinTech (usług finansowych realizowanych za pośrednictwem Internetu). Oto lista 10 wybranych startupów:
 1. AISENS
 2. Born Electric
 3. DrOmnibus
 4. LGM S.A.
 5. Quantum Lab
 6. Nanoceramics
 7. Synerise
 8. Telemedi.co
 9. Unified API
 10. Virtual Power Plant
Dotychczas KPRP zorganizowała trzy wyjazdy ze startupami:
 • Szwajcaria – obecne były startupy paszportowe: Migam, VoicePIN, Flytech UAV, Kontakt.io, Photon Entertainment.
 • Szwecja – poleciały startupy wyłonione w otwartej rekrutacji, wśród nich nie znalazł się żaden startup z paszportem. Przelot i przejazdy na miejscu zapewniała KPRP, opłata za hotel pozostała w gestii firm. Obecne startupy: Kanbo, BSGroup, Meetingapplication, Corthinx, Techocean, eVici, Histopixel, HussarTech, OneMeter oraz Fundacja Startup Poland.
 • Izrael – startupy paszportowe: Migam, VoicePIN, Flytech UAV, Nexbio, Photon Entertainmen. Do grupy dołączyły startupy, które doleciały we własnym zakresie: AlefBet, SkryBot, G1ant, Saule Technologies.
 • Finałowa „10” z marca 2017 weźmie udział w wizycie Prezydenta w Finlandii w październiku br.
„Startupy w Pałacu” to Wspólny projekt Kancelarii Prezydenta RP oraz Fundacji Startup Poland, którego celem jest promowanie polskich startupów oraz umożliwienie im nawiązania nowych kontaktów biznesowych w kraju i na świecie. Partnerem III edycji jest również Polski Fundusz Rozwoju.
 
W ramach projektu organizowane są publiczne prezentacje najciekawszych inicjatyw biznesowych przed potencjalnymi inwestorami, szefami spółek skarbu państwa, przedstawicielami instytucji grantowych i organizacji typu venture capital, tzw. aniołami biznesu oraz ambasadorami zagranicznych państw. Dotychczas odbyły się dwa wydarzenia tego rodzaju: „Startupy w Pałacu” – pierwsza edycja we wrześniu 2016 r. oraz „Startupy w Pałacu B2B” w marcu 2017 r. Podobną rolę pełnią organizowane w Pałacu „Śniadania startupowe”.


Źródło: Prezydent.pl. Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP
 

dodano: 2017-10-05 07:25:32