Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Europejski Tydzień Kodowania


Jak podaje Komisja Europejska, wkrótce może zabraknąć nawet miliona pracowników posiadających kompetencje cyfrowe, więc zarówno w Europie jak i w Polsce ten temat stał się przedmiotem dyskusji i działań biznesu, świata edukacji oraz organizacji pozarządowych. Stąd też pomysł na Europejski Tydzień Kodowania (ETK), który w całej Europie trwać będzie między 11 a 17 października. Cel przyświecający inicjatywie jest jeden: pokazać, że kodowanie nie jest wiedzą tajemną i każdy może się go nauczyć.Autorem pomysłu na skalę światową jest grupa młodych doradców ds. agendy cyfrowej przy Komisarz Neelie Kroes. W Polsce koordynatorem wydarzenia jest Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, a partnerem Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji i Mistrzowie Kodowania. Dzięki tej współpracy mamy szansę wyróżnić się na arenie międzynarodowej jako nowy lider kodowania.

– Jest wiele powodów, dla których warto zainteresować się programowaniem. Przede wszystkim to świetna zabawa. Jednocześnie niedługo będzie to podstawowa umiejętność potrzebna do pracy, taka jak teraz znajomość języków obcych. „Rynek wciąż potrzebuje zawodów opartych na technologiach i innowacjach, a programowanie jest w nich kluczową kompetencją
– mówi Anna Mazgal, dyrektorka Centrum Cyfrowego i Ambasadorka ETK.

W dniach 11–17 października na terenie całej Europy, w tym samym czasie, odbywać się będą bezpłatne wydarzenia związane z nauką kodowania, których mapa dostępna jest na stronie codeweek.eu. Organizatorem wydarzenia podczas ETK może zostać każdy, kto dysponuje wiedzą dotyczącą kodowania i chce się nią podzielić z innymi. To wyjątkowa możliwość pokazania swojej pracy całej Europie. Programiści oraz pasjonaci programowania mogą organizować warsztaty dla dzieci, dorosłych lub osób starszych, nauczyciele – prowadzić lekcje programowania w swoich szkołach, dzielić się scenariuszami zajęć, czy organizować warsztaty dla kolegów z branży. Wystarczy wejść na stronę i wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Europe Code Week w Polsce organizowany jest w ramach projektu „Programuj Przyszłość” finansowanego z dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Organizatorem ETK jest Centrum Cyfrowe. Głównym partnerem Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce jest projekt Mistrzowie Kodowania, w ramach którego od września 2013 roku już ponad 600 szkół wprowadziło u siebie zajęcia z podstaw programowania. Patronat nad wydarzeniem objęły Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Inicjatywie patronuje też Komisja Europejska.

Więcej informacji dostępnych jest na oficjalnej stronie www.CodeWeek.eu oraz na Facebooku Europe Code Week (www.facebook.com/codeEU).


 Źródło: samsungmedia.pl


dodano: 2014-09-25 10:51:08