Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Emerytura, czyli ubezpieczenie


Profesor Marek Góra, współtwórca reformy emerytalnej w rozmowie z Jackiem Żakowskim, o tym, co się udało, co nie i co jeszcze można zrobić z systemem emerytalnym.


Jacek Żakowski: - Kto ma rację w sprawie OFE - Rostowski czy Balcerowicz?

Prof. Marek Góra: - Obaj mijają się z tematem. Nieszczęściem tej dyskusji jest wpisanie jej w spór, co lepiej reguluje gospodarkę - rynek czy rząd?

(...)

Kiedy ojciec reformy emerytalnej - czyli pan profesor - patrzy na nią dziś, to widzi, że OFE dadzą Polakom dobre emerytury czy też generują dług duszący budżet?

Ani jedno, ani drugie. System emerytalny, który wprowadziliśmy w Polsce, to całość. OFE są tylko jej częścią. Części można modyfikować, ale nie psując całości dobrego systemu.

(...)

Czyli Balcerowicz robi propagandę, kiedy mówi, że w OFE są nasze pieniądze, a w ZUS tylko złudzenia?

Na indywidualnych kontach w obu częściach systemu są zobowiązania wobec uczestników. Spłacać je będzie kolejne pokolenie pracujących, odkupując te zobowiązania.

(...)

Czyli OFE nie są już konieczne?

Są i pozostają. A do tego dzięki kryzysowi lepiej rozumiemy, że ani rząd, ani rynki nie są nieomylnymi regulatorami życia społecznego. Zmniejszenie ryzyka przez oparcie systemu na dwóch trochę innych "technologiach" przenoszenia wartości w przyszłość jest jeszcze bardziej racjonalne, niż się dawniej zdawało.


Czytaj całość: "Polityka", nr 23 (5-11.06.2013), str. 36-38, Emerytura, czyli ubezpieczenie
dodano: 2013-06-05 10:51:52