Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Drugi dzień 9. Europejskiego Kongresu Finansowego


O wyzwaniach dla polskiej gospodarki oraz sektora finansowego rozmawiali uczestnicy debat podczas drugiego dnia IX Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.
Tradycją Kongresu stały się już spotkania ekspertów przy „Makroekonomicznym Okrągłym Stole EKF” oraz „Technologicznym Okrągłym Stole EKF”.


Jak wynika z opublikowanego przy tej okazji zestawienia prognoz ekonomistów bankowych, polska gospodarka w 2019 r. urośnie o 4,3 proc. r/r. Kolejne lata mogą jednak przynieść osłabienie tempa wzrostu gospodarczego. Ekonomiści podczas debaty wskazywali na ryzyka dla gospodarki, do których można zaliczyć np. usztywnianie nowych wydatków z budżetu państwa. Ich zdaniem to niebezpieczne zjawisko, które o ile jeszcze w 2020 r. nie doprowadzi do problemów w finansach państwa, to w kolejnych latach może doprowadzić do przekroczenia dopuszczalnego poziomu deficytu budżetowego.

Eksperci debatujący przy „Technologicznym Okrągłym Stole” uznali natomiast największe wyzwania informatyczne dla sektora bankowego na najbliższe trzy lata kryją się pod hasłami: cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja i cloud.

Sprostanie wymogom, które niesie ze sobą rynek w tym zakresie, wymaga od banków ogromnych nakładów finansowych. Tymczasem banki zmagają się z wysokimi obciążeniami podatkowymi i regulacyjnymi, co zdecydowanie obniża ich rentowność - taki wniosek wypłynął z debaty prezesów banków. Według nich obciążenia, takie jak np. podatek bankowy, powodują, że banki będą miały znacznie utrudnioną ekspansję zagraniczną. Mniejsze podmioty nie przetrwają na rynku i zostaną wchłonięte przez większe instytucje.

O polskim produkcie eksportowym z branży bankowej, a więc o Bliku, rozmawiali z kolei uczestnicy debaty o cyfrowych finansach. Podczas dyskusji Ajay Banga, prezes i dyrektor generalny firmy Mastercard zapewnił, że widzi wiele możliwości współpracy z Blikiem. Chwalił też rozwój rynku płatniczego w Polsce, który jego zdaniem jest na najwyższym, światowym poziomie. Dowodem na to ma być np. bardzo wysoki udział transakcji zbliżeniowych na rynku płatności.

Część dyskusji o sektorze bankowym upłynęła również pod znakiem rozważań o oczekiwaniach klientów banków. Uczestnicy dyskusji na ten temat podkreślali, że banki
w walce o klienta z gigantami technologicznymi muszą wykorzystać swój podstawowy atut, którym jest wysokie zaufanie klientów do banków.


Źródło: EKF


dodano: 2019-06-06 05:34:53