Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
DREMA 2018 na drodze do Przemysłu 4.0

Idea Przemysłu 4.0 wkracza do kolejnych branż i sektorów gospodarki – ten temat po raz kolejny zdominuje dyskusję w Poznaniu. Tym razem podczas Międzynarodowych Targów Maszyn i Narzędzi Dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA 2018, które odbędą się w dniach od 11 do 14 września na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Polska jest obecnie największym w Unii Europejskiej producentem podłóg drewnianych, czwartym producentem mebli oraz wiodącym producentem płyt drewnopochodnych i tarcicy. Wśród firm meblarskich wartość produkcji sprzedanej w ubiegłym roku wyniosła 41,8 mld zł i wciąż odnotowuje dodatnią dynamikę.

– Produkcja mebli w Polsce wciąż rośnie, branża się rozwija, producenci odnotowują coraz więcej zamówień ale brakuje wykwalifikowanej kadry. To sprawia, że w coraz szerszym stopniu wiele fabryk stawia na automatyzację produkcji, chcąc zarówno zwiększyć moce produkcyjne, jak i zoptymalizować czas oczekiwania na zamówienie – mówi Andrzej Półrolniczak, dyrektor targów DREMA. – W centrum uwagi znajdą się digitalizacja, integracja i automatyzacja procesów technologicznych, a wystawcy targów DREMA zaprezentują maszyny, urządzenia, rozwiązania technologiczne i oprogramowanie działające zgodnie z koncepcją Przemysłu 4.0.

Ubiegłoroczna DREMA ściągnęła do Poznania 385 wystawców z 25 krajów. Targi odwiedziło 15,8 tys. zwiedzających z 40 krajów. Ekspozycja zajęła 23 600 m kw. Bardzo dobrą koniunkturę w sektorze drzewnym i meblarskim  potwierdziły również marcowe Targi Meble Polska 2018.  Statystyki potwierdzają, że tegoroczna edycja targów może pobić wszelkie rekordy.


 
Analiza wyników i wskaźników wystawców biorących udział w Targach DREMA, FURNICA i SOFAB to najlepszy dowód, że polscy producenci maszyn i narzędzi do drewna potrafią wykorzystać koniunkturę i kontakty nawiązane podczas targów w Poznaniu. Firma InfoCredit, specjalnie dla magazynu „Drema/Furnica News”, przeanalizowała wyniki 10 największych producentów wyrobów tartacznych w ostatnich trzech latach. Przychody producentów maszyn i narzędzi do drewna stale rosną, podobnie jak rentowność branży. W latach 2011-2017 skumulowany wzrost obrotów  wyniósł około 100 proc. Poprawia się także rentowność. Eksport stanowi coraz większe źródło przychodów firm z sektora drzewnego. Najszybciej rośnie eksport maszyn stolarskich do Niemiec. Niemcy to oczywiście nasz główny partner handlowy. Kolejne miejsca zajmują Rosja i Ukraina. Nie oznacza to jednak, że polskie firmy skoncentrowane są na krajach ościennych. Przeciwnie, szukają nowych rynków zbytu. USA wśród naszych partnerów handlowych zajmują 4. miejsce. W pierwszej dziesiątce są także Chiny, Japonia, RPA i Sri Lanka.Dla przemysłu drzewnego i meblarskiego targi DREMA są wyznacznikiem zmian, trendów i kierunku, w jakim zmierza branża. Ekspozycja DREMA 2018 obejmować będzie 7 pawilonów wystawienniczych oraz teren otwarty. Udział w targach wezmą liderzy rynku z 25 krajów, którzy zaprezentują technologie dedykowane branży drzewnej, leśnej i meblarskiej. Poza wydarzeniami, które od lat towarzyszyły targom DREMA (m.in. Kongres Przemysłu Drzewnego KOOPDREW, charytatywny projekt Drema Dzieciom, Pawilon Promocji Drewna, Strefy Parkietu, Wiedzy i Konsultingu,  konkurs Wyczarowane z Drewna, Mistrzostwa Polski we Wbijaniu Gwoździ, Poligon Prezentacji Lakierniczych), tegoroczny program został rozbudowany o nowe propozycje.W tym roku rozszerza się grono partnerów, którzy przygotują w ramach przestrzeni targowej nowe formaty prezentacji: studio na żywo Dom i Drewno oraz konkurs Starcie Mistrzów, Akademia Pelletu, Strefa BHP, warsztaty produkcji mebli InfoTEC WorkShop, DREMA Tools, nowa formuła spotkań kooperacyjnych B2B Wood Meetings czy atrakcyjna nie tylko dla branży ekspozycja Lasów Państwowych prezentująca bogactwo przyrodnicze lasów Podkarpacia i Bieszczadów. Koncepcja z poprzedniej edycji Dremy – Wystawa Design w Drewnie przekształci się w projekt DREMA DESIGN, który pozwoli na szersze zaprezentowanie możliwości wykorzystania drewna i materiałów drewnopochodnych do artystycznych inspiracji. W ramach wystawy zaprezentowane zostaną również meble i przedmioty codziennego użytku. Targom towarzyszyć będzie Ogólnopolski Kongres Meblarski organizowany pod hasłem „Globalne standardy – globalna konkurencja”, a także specjalistyczne targi komponentów do produkcji mebli oraz materiałów obiciowych FURNICA i SOFAB. 

Źródło: Centrum Prasowe MTP


dodano: 2018-09-10 08:23:42