Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Wszystko przemija


Jerzy Byra


Heraklit głosił, że ciągłe stawanie się i przemijanie jest najważniejszą cechą bytu. Coś zrobiłeś, to znaczy, że byłeś. To co zrobiłeś przeminęło, ale byt nie zginął, on staje się od nowa. Podążając tym tropem myślenia, 10 lat temu, po przejściu na emeryturę uznałem, że jeszcze nie czas na błogie leniuchowanie. Stąd decyzja o kontynuowaniu wydawania powołanego do życia w 1998 r. kwartalnika „Prestiż - relacje gospodarcze”, pisma poświęconego szeroko pojmowanej reputacji polskiej gospodarki. Od powstania był drukowany w nakładzie 4 tys. egzemplarzy i imiennie adresowany do osób mających zasadniczy wpływ na rozwój i funkcjonowanie polskiej gospodarki.

Od kwietnia 2012 roku, „Prestiż” zaistniał również online, z codzienną porcją dodatkowych informacji. W ten sposób poszerzył krąg Czytelników, zdecydowanie zwiększył i przyspieszył oddziaływanie zamieszczanych publikacji. Od tego też roku, zgodnie z okładkowym przesłaniem „Żeby działanie miało sens, jeszcze i to - potrzeba uznania drugiego człowieka” – została ustanowiona Nagroda Prestiżu pod nazwą „Renoma Roku”. Kapituła nadawała ją w oparciu o takie wartości nagrodzonych jak: wiarygodność, niezawodność, zaufanie i odpowiedzialność. Dzięki mobilności i szerokiemu zasięgowi Internetu pozwoliło to szeroko propagować osiągnięcia laureatów.

Dla przykładu, z satysfakcją informuję, że tylko w 2020 r. internetowa strona „Prestiżu” odnotowała prawie 1 milion 900 tysięcy odsłon. To chyba niezły wynik, jak na portal o problematyce gospodarczej redagowany w pojedynkę (w części również osobiście zapisywany i w całości opracowywany typograficzne). Nieskromnie też dodam, iż jako wydawca i wielofunkcyjny redaktor – od kwietnia 2012 r. do końca lutego br. – zamieściłem na nim ponad 10 tysięcy 300 tekstów zróżnicowanych w formie i objętości. Niestety, kolejne lata wprawdzie mijały, ale zdrowie zaczęło wyraźnie przemijać dając do zrozumienia, że czas na zmianę. Stąd decyzja, że niniejszy 75. numer „Prestiżu” jest ostatnim w tej formie, ale z zapewnieniem, że wszystko co do tej pory ukazało się na portalu pozostaje i będzie dostępne on-line. Będzie świadczyło za Heraklitem, że byt nie ginie. A to, że wiadomości przemijają jedynie znaczy, że będą nowe. Dlatego ufam, że miejsce „Prestiżu” zajmie nowa jakość. Może też związana z uznaniem i zaufaniem dla przedsiębiorczości oraz z szacunkiem dla wiarygodnych działań społeczno-gospodarczych, których tak brakuje w Polsce.         

Tymczasem polecam lekturze ostatnie strony „Prestiżu”. Na początek rozmowę z Januszem Piechocińskim, byłym wicepremierem i ministrem gospodarki, honorowym patronem Nagrody Prestiżu „Renoma Roku”, który mówi o schamieniu polityki, cynizmie polityków, stanie gospodarki i przyczynach odejścia z polityki. Dalej między innymi autorskie teksty: dr Sławomira Dudka o państwie i braku zaufania do rządzących, którzy zamiast je budować, wzbudzać odpowiedzialność społeczną, serwują kolejne konflikty i podziały. Lucyny Pleśniar o problemach związanych z rynkiem pracy w obliczu zachodzących zmian. Mariusza Gołębiewskiego o badaniach dotyczących robotyzacji procesów, które mogą stać się odpowiedzią na pogarszającą się sytuację demograficzną. Sławomira Grzelczaka o kondycji finansowej firm i ich obawie przed bankructwami. Prof. Roberta Zajdlera o OZE i atomie, które mogą szybciej zastąpić węgiel, niż przewiduje rząd. Poza tym materiały o niemarnowaniu żywności i dalszym wzroście ich cen; o zielonej gospodarce, która zacznie się rozpędzać; o brexicie i jego skutkach dla polskich eksporterów; o polityce senioralnej, która nie ma szans bez odpowiednich kadr oraz jeszcze wiele innych.

Wydanie, tradycyjnie kończy felieton prof. Ewy Lewandowskiej-Tarasiuk. Tym razem o elegancji języka w biznesie. W którym autorka twierdzi, iż sposób językowej artykulacji, jej poprawność i czystość, troska o brzmieniowy kształt językowego komunikatu jest także miarą językowej elegancji, niezbędnej i zalecanej we wszelkich kontaktach międzyludzkich w ogóle, w biznesie zaś w szczególności. (marzec 2021)



dodano: 2021-03-08 08:05:41