Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Felietony
Trzeba być sobą

Dr Ewa Lewandowska Tarasiuk

Dyskretny humor, zręcznie sformułowane pytanie retoryczne, siła mądrości trafnego aforyzmu, magia liczb – to tylko niektóre z możliwości uatrakcyjnienia wstępu publicznej prezentacji.

Od atrakcyjności wstępu zależy bardzo wiele, ale nie może to być atrakcyjność za wszelką cenę. Wygląd, kultura słów i gestu – wszystko to ma pozyskać słuchaczy. Zawsze mile widziane jest dyskretne poczucie humoru, warto też wykorzystać swoją erudycję, chociażby w subtelnym nawiązaniu do otaczających nas realiów, przytoczyć anegdotę, postawić na wstępie retoryczne pytanie, posłużyć się którymś ze skrzydlatych słów. Jest wiele erudycyjnych pomysłów na atrakcyjny wstęp, przykuwający uwagę słuchaczy i wzbudzający w nich potrzebę uczestniczenia w sytuacji, w której się znaleźli.


Nie wolno jednak przeszarżować w dowcipie, czy dykteryjności, ani popisywać się erudycją, nie mówiąc już o brylowaniu i pozostawaniu samemu pod własnym urokiem. Nie wolno też się krygować, być przesadnie skromnym, deprecjonować swojej wartości – to zniechęca, a nawet irytuje, nie wolno się wdzięczyć do słuchaczy – to budzi niesmak.
    Trzeba być sobą. Jak mówią znawcy przedmiotu: ,,Być sobą – tylko na najwyższych obrotach". Być tym kto sięga po władzę i chce przekonać słuchających go, że uczyni z niej dobry użytek, tym, kto oferuje autorski projekt rozwiązania kryzysowej sytuacji w firmie, tym, kto pragnie zachęcić swych studentów, by obrali jego kierunek naukowych zainteresowań i zgłosili się na prowadzone przez niego seminarium itd.   
    Należy pamiętać, by wykorzystywanie na wstępie cytatów, anegdot, porównań czy symulacyjnych scenariuszy było celowe, tzn. korespondowało z sytuacją, w której odbywa się prezentacja. Takie nawiązania, zwłaszcza gdy sprawiają wrażenie improwizacji, świadczą o błyskotliwości prezentera, najczęściej jednak muszą być zaprojektowane i przemyślane wcześniej, jak bowiem mawiają
mistrzowie słowa – najlepszą improwizacją jest improwizacja przygotowana.
Ilu z Was, Szanowni Państwo, chciałoby lepiej zarabiać i osiągać większą satysfakcję z pracy? Jestem przekonany, że wielu. Chcę Państwu powiedzieć, że to jest możliwe. Przedstawię projekt nowych rozwiązań organizacyjnych, którego wdrożenie pozwoli nam osiągnąć zamierzone cele...

Benjamin Franklin powiedział dawno temu: Są tylko dwie rzeczy, których można być w życiu pewnym – śmierć i podatki". Nie mówmy o tej pierwszej, zastanówmy się raczej, co zrobić, by w przyszłym roku oddać mniej pieniędzy fiskusowi...
    To tylko dwa fragmentaryczne pomysły na rozpoczęcia wystąpienia. Jest ich wiele, ale trzeba szukać inspiracji, uruchomić wyobraźnię, przeglądać lektury, surfować po Internecie – słowem, pomysł na dobry wstęp jest twórczym wysiłkiem intelektualnym, który może zaowocować pozyskaniem słuchaczy – nie tylko ze względu na polot prezentera, ale i na jego merytoryczne kompetencje.
    Sięganie do niekonwencjonalnych pomysłów bywa wszakże ryzykowne, nie wszystkim się to udaje. Poszukiwanie oryginalnych pomysłów na wstęp nie jest więc konieczne z merytorycznego i formalnego punktu widzenia. Zakłada się bowiem, że prezenter obdarzony polotem i wyobraźnią twórczą, a także pasją poszukiwań, zada sobie trud zaprezentowania różnorodnych wątków intelektualnej przestrzeni prezentacji. Odwołania do nich skoncentrują myśli słuchaczy na bogatym kontekście intelektualnym prezentacji i mogą się okazać inspirujące dla jej dalszego przebiegu. Należy jednak pamiętać, że wybór takiej konwencji wstępu zależy od erudycyjnego poziomu zarówno prezentera, jak i audytorium. Coż bowiem dadzą najciekawsze nawiązania, przywołanie skrzydlatych słów czy wkomponowane w tekst znane cytaty, jeśli odkodowanie ich przez odbiorców okaże się niemożliwe?
    W czasie wstępnego wywodu prezenter ma przede wszystkim ukierunkować myślenie uczestników spotkania, pobudzić ich wyobraźnię, wyzwolić ciekawość i otwartość na intelektualne współdziałanie, i jednocześnie naprowadzić ich na cel zgodny z jego programowymi założeniami. (grudzień 2013)

dodano: 2013-12-07 10:00:04