Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Felietony
Polska jest Kobietą

Jerzy Byra


Bez wielkiej przesady, spotkanie, które miało miejsce w dniach 14-15 czerwca bieżącego roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, należy uznać za wydarzenie wyjątkowe i dużego formatu. Chodzi oczywiście o V Kongres Kobiet pod hasłem „Partnerstwo, Solidarność, Różnorodność", który zgromadził w Sali Kongresowej ponad 8 tysięcy uczestniczek. Uczestników też nie zabrakło, bo na Kongresie po raz pierwszy odbyła się sesja poświęcona mężczyznom – „Mężczyzna, istota nieznana".
    No cóż, tak się w życiu składa, że ci mężczyźni są i funkcjonują, raz lepiej, raz gorzej, te kobiety szanują i nawet wobec nich solidarnie różne zgłaszają projekty partnerskie. Ale to widocznie kobietom za mało. Stąd też pewnie funkcjonująca w ich otoczeniu organizacja pod nazwą – Polska jest Kobietą. A wracając do Kongresu – czy kobiety chcą tym zgromadzeniem zamanifestować zdobycie władzy politycznej? Jeszcze nie wiadomo. Na razie prawie dwie trzecie Polaków uważa, że Kongres Kobiet powinien być ruchem społecznym. Z badań CBOS też wynika, iż tylko 12 proc. sądzi, iż Kongres powinien założyć własną partię polityczną. Socjolog, prof. Jacek Raciborski uważa podobnie, iż Kongres Kobiet straciłby na wejściu w politykę partyjną. – Moment przekształcenia się w partię to będzie koniec Kongresu. Stanie się jedną z wielu partyjek i straci wpływ na inne ugrupowania.
    Dlaczego o Kongresie wspominamy? Już na poważnie, bo V Kongres Kobiet był zróżnicowany. Wśród sesji plenarnych były również gospodarcze. Między innymi o przedsiębiorczości kobiet, ich drodze do zarządu w firmach oraz lekkim zarządzaniu w przemyśle ciężkim. To bardzo ważne tematy. Będziemy do nich wracać.
    Tak jak co roku wracamy do przyznawanej przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. „Prestiż” patronuje tej nagrodzie nagród od początku, od 1998 roku, od ustanowienia przez Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. To właśnie ze względu na prestiż przyznającego, na łamach „Prestiżu”, również aktualnego, poświęcamy nagrodzie należną ilość miejsca. 
    Poza uznaniem dla nominowanych i nagrodzonych Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP zajmujemy się również innymi tematami gospodarczymi. Mniej i bardziej optymistycznymi. Rozpoczynamy przygotowaną przez PKPP Lewiatan Czarną Listę Barier roku 2013, których w działalności gospodarczej przybyło. Ale już dalej, Mikołaj Oniszczuk przekonuje, że nasz eksport pokonuje kryzys i jest siłą polskiej gospodarki, wręcz jej lokomotywą wzrostu. Interesującą jest również nowa formuła działalności Fundacji „Polska jest Kobietą”, o której piszemy w rozmowie z Małgorzatą Seroką, nową prezeską fundacji. Także z atencją informujemy o dokonaniach rolników, których Prezydent gościł w Ogrodach Prezydenckich na Gali AgroLigi 2012, gdzie wręczył im tytuły mistrzów krajowych w kategorii rolnicy i firmy.
    Z satysfakcją informujemy również o inauguracji Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2013, którą w tym roku będziemy organizowali wraz ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy RP. Przy okazji, w rozmowie z Andrzejem Maślankiewiczem, Sekretarzem Generalnym Stowarzyszenia piszemy o negatywach komercjalizacji prasy i dziennikarstwa.
    Z tematów ekonomicznych polecamy artykuł prof. Barbary-Dobiegały Korony o zrozumieniu wartości firmy dla klienta jako przesłanki skutecznych strategii oraz odsyłamy do książek doktorów Adama i Marka Jabłońskich o modelach biznesu spółek kapitałowych, które stanowią pewną nową jakość w zakresie pojmowania procesów kreacji wartości na polskim rynku kapitałowym, a także do zapoznania się z opracowaną przez GUS informacją dotyczącą zasięgu ubóstwa ekonomicznego w Polsce w 2012 roku. Poza tym, w stałym felietonie dr Ewy Lewandowskiej-Tarasiuk, zapraszamy do treningu starannej wymowy, która świadczy o kulturze przekazu. (czerwiec 2013)



dodano: 2013-06-28 17:26:54