Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Laureaci Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU
Laureaci Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2015

12 kwietnia 2016 r. Kapituła Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2015 - pod przewodnictwem prof. dr hab. Katarzyny Majchrzak -  spośród 151 rekomendowanych (przez uprawnione instytucje, organizacje i media) przedsiębiorców, wynalazców, firmy i wytwarzane przez nich produkty - ogłosiła laureatów w czterech kategoriach konkursowych. Zwycięzcom w poszczególnych kategoriach wręczono w Urzędzie Patentowym RP w Warszawie kryształowe statuetki, a kryształowe brylanty laureatom poprzednich edycji, za utrzymanie wysokiej pozycji na rynku i dalszy rozwój. Organizatorem konkursu są magazyn „Prestiż – relacje gospodarcze” - pismo poświęcone reputacji polskiej gospodarki, Centrum Komunikacji Gospodarczej BYRA, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej i Stowarzyszenie Dziennikarzy RP.

Wręczenie nagród uświetnili swoją obecnością i nagrody wręczali: poseł Jerzy Meysztowicz - Przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju, Sejm RP: prof. dr hab. Andrzej Herman - Dyrektor Instytutu Zarządzania Wartością, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH i Vice-Prezes Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw; prof. dr hab. Anna Olejniczuk-Merta - Akademia Leona Koźmińskiego, Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur; Stanisław Sienko - z-ca prezydenta Rzeszowa; Iwona Kusiak - dyrektor Gabinetu Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego i Leon Wawreniuk - wiceprezydent AgroBiznesKlubu.

W wystąpieniach otwierających uroczyste rozdanie nagród głos zabrali: dr Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP - jako gospodarz wydarzenia powitała uczestników spotkania, a nade wszystko nominowanych, najbardziej jej bliskich wynalazców i w większości innowacyjnych przedsiębiorców, firm i produktów; Jerzy Byra, pomysłodawca nagrody i redaktor naczelny "Prestiżu - relacje gospodarcze" - przedstawił ideę ustanowienia nagrody; prof. Ewa Lewandowska-Tarasiuk, mistrzyni słowa i komunikacji międzyludzkiej - podzieliła się refleksjami na temat komunikacji w biznesie i idei humanistycznego myślenia o biznesie, a red. Bartłomiej Maślankiewicz z TVP Info - całe spotkanie bardzo sprawnie, z dużą kulturą i elegancją poprowadził. 

Przesłaniem ustanowionej przez redakcję Nagrody Prestiżu pod nazwą RENOMA ROKU stało się redakcyjne motto „Żeby działanie miało sens, jeszcze i to – potrzeba uznania drugiego człowieka”. Tytuł RENOMA ROKU nadawany jest właścicielom i menedżerom, firmom i produktom oraz wynalazcom, których rekomendują do nagrody zaproszone do współpracy instytucje, organizacje i media. Spośród nich Kapituła dokonuje wyboru tych, którzy na to miano, według określonych kryteriów, zasługują – głównie w oparciu o ich wiarygodność, niezawodność, zaufanie i odpowiedzialność. Laureaci otrzymują Nagrodę za swoją postawę, zaangażowanie, wytrwałość i osiągnięcia gospodarcze, za zdobycie uznania społecznego i wysokiej pozycji biznesowej na rynku.

W kategorii PRZEDSIĘBIORCA zwycięzcą został EDWARD BĄK, Prezes Zarządu Edbak Sp. z o.o., Piotrowice k. Lublina. Edward Bąk jest właścicielem rodzinnej spółki Edbak, wiodącego polskiego producenta innowacyjnych systemów mocowań do ekranów LED/LCD oraz projektorów, które jego firma konstruuje, wykonuje i sprzedaje w kraju i za granicą. Poza tym firmę prezesa Bąka wyróżnia wysoka jakość zarządzania, produkcji i usług, zatrudniania i wychowywania wartościowej kadry, zaangażowania inwestycyjnego i dużego stopnia innowacyjności, społecznej i środowiskowej akceptacji oraz zachowania etycznego. W działalności gospodarczej hołduje zasadzie, że jeśli coś jest bez sensu, to tego nie robi. Więc, jak mówi, robi to co ma sens, bo służy rodzinie, ludziom, których zatrudnia oraz klientom, którzy oczekują i cenią to co wymyśla i wykonuje.

W kategorii Przedsiębiorca przyznano też Pierwszy Brylant LAURZE HOŁOWACZ, Prezes Zarządu CSL Internationale Spedition Sp. z o.o. w Szczecinie. Laureatce nagrody w edycji 2013. Kapituła przyznała to wyróżnienie prezes Hołowacz nie tylko za poprawę wyników gospodarczych, również za nowy rozdział w historii CSL. Przeniesienie firmy do własnej siedziby - Starej Rzeźni. Czyli, do zakupionego w ruinie, zabytkowego budynku na szczecińskiej Łasztowni (wyspa rzeczna na wysokości Wałów Chrobrego), który po ukończonej renowacji nie tylko poprawił warunki pracy, również pozwolił poszerzyć działalność o sferę szeroko rozumianej kultury. Utworzony wiosną ubiegłego roku oddział CSL o nazwie Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia stał się miejscem wielu różnych wydarzeń kulturalnych, gościnną przystanią dla twórców.

W kategorii FIRMA laureatem została spółka BIN Sp. z o.o., zarządzana przez prezesa Jana Krzemińskiego z Aleksandrowa Kujawskiego. BIN jest przedsiębiorstwem, które powstało w 1990 roku. Specjalizuje się w produkcji płaskodennych silosów z blachy ocynkowanej do przechowywania ziarna. Dotychczas wyprodukowało ponad 58 000 silosów o łącznej ładowności ponad 5,5 miliona ton. Stały się one stałym elementem w krajobrazie nie tylko polskiej wsi. Silosy znalazły również uznanie na rynku duńskim oraz na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. Obecnie BIN produkuje silosy dosuszające o pojemności od 10 do 2200 ton wraz z osprzętem. Poza tym suszarnie podłogowe i czyszczarki, a producentom trzody chlewnej dostarcza wyposażenia paszarni. Wszystkie produkty powstają przy pomocy nowoczesnych maszyn sterowanych numerycznie.

W kategorii FIRMA również przyznano Pierwszy Brylant do Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU. Kapituła uhonorowała nim firmę EDBAK Sp. z o.o. z Piotrowic k. Lublina, laureata poprzedniej edycji - za znaczącą poprawę wyników ekonomicznych, wzrost zatrudnienia i dalszy dynamiczny rozwój działalności. Firma Edbak powstała w 1992 r., w niewielkiej lubelskiej miejscowości, gdzie w trudnych warunkach transformacji z jednoosobowego warsztatu rozwinęła się do ponad 100. osobowej spółki i dalej się rozwija sprzedając swoje innowacyjne i zaawansowane technicznie wyroby w kraju i za granicą. Główna produkcja, to uchwyty ścienne, sufitowe, biurkowe, standy, wózki, infomaty (infokioski), obudowy, ściany wideo. Wszystkie te rozwiązania Edbak w większości zgłasza do ochrony patentowej. Wykonuje również systemy transportu poziomego, w tym dla lotnisk wyposażenie dla kontroli bagażu pasażerów.

W kategorii PRODUKT zwycięzcą został Ekran LEIA DISPLAY SYSTEM firmy ION Concept Sp. z o.o. z Warszawy. LEIA Display System to ekran umożliwiający wyświetlanie obrazu w powietrzu. Ta technologia oparta o rozwiązania z dziedziny aerodynamiki i informatyki pozwala na projekcję dowolnej treści multimedialnej na cienkiej warstwie pary wodnej, która jest praktycznie niewidoczna dla ludzkiego oka. Dodatkowo ekrany Leia Display System aktywnie reagują na dotyk, co umożliwia wchodzenie w interakcję z zawieszonym w przestrzeni obrazem za pomocą ruchów i gestów. W zależności od ustawień czułości sensorów można zwyczajnie coś na nim narysować - mówi Marcin Panek – prezes firmy, współkonstruktor i inżynier oprogramowania LDS.

A robot PIAP FENIX, skonstruowany przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP w Warszawie otrzymał Drugi Brylant w kategorii PRODUKTPIAP FENIX, następca nagrodzonych robotów PIAP SCOUT - Renoma 2012 i PIAP GRYF (Pierwszy Brylant Renoma 2013) - to lekki robot zwiadowczy do prowadzenia rozpoznania w bezpośredniej styczności operacji wojskowych, w tym miejsc niedostępnych dla człowieka. Zamontowane na bazie mobilnej robota kamery dzienne i nocne, umożliwiają prowadzenie obserwacji przez całą dobę. Ze względu na niewielkie gabaryty i małą masę można przenosić go w plecaku. Robot, w zależności od wyposażenia może być przeznaczony do obserwacji, podejmowania i neutralizacji niebezpiecznych ładunków.

W kategorii WYNALAZCA, ze względu na nieporównywalne opracowania, laureatami zostali trzej nominowani wynalazcy: KRZYSZTOF BRZEZIŃSKI z firmy K&K z Tomaszowa Mazowieckiego – za wiertarkę ATUT, dr inż. BARBARA OSTROWSKA z Zespołem ze spółki MaterialsCare przy Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej – za opracowanie technologii i komercjalizację wynalazku bioimplant odtwarzającego ubytek tkanki kostnej oraz STANISŁAW SZCZEPANIAK z Zespołem z Jednostki Innowacyjno-Wdrożeniowej INWEX, Kielce – za opracowanie technologii monojowej suplementów diety i kosmetyków.

KRZYSZTOF BRZEZIŃSKI zaprojektował swoją wiertarkę na bazie własnych doświadczeń w stolarstwie. Jest lekka, niewielka, niedroga w utrzymaniu i serwisowaniu (cena ok. 600 zł). Zastępuje liczne urządzenia, których wartość osiąga często dziesiątki tysięcy złotych. Do tego charakteryzuje się niskim poborem prądu. Innowacyjność urządzenia polega na umieszczeniu go w prostopadłościennej obudowie. Jej kształt daje możliwość szybkiego i dokładnego pozycjonowania wiertła względem obrabianego materiału. Wynalazek został opatentowany i nagrodzony na ubiegłorocznych targach DREMA, a także otrzymał złoty medal targów Brussels Eureka.

Dr BARBARA OSTROWSKA, prezes spółki MaterialsCare przy Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej jest specjalistką z zakresu druku 3D w zastosowaniach medycznych dla potrzeb inżynierii tkankowej/medycyny regeneracyjnej. Wraz z zespołem opracowała technologię wytwarzania bioimplantu, który ma odtworzyć ubytek tkanki kostnej, pomóc w odbudowie powstałej nieciągłości. Komórki odtworzą kształt implantu, który się rozpuści, a w tym miejscu po pewnym czasie od zaimplantowania takiego „rusztowania” nasza kość zostanie odtworzona w naturalnym wymiarze. Pierwszą grupą docelową odbiorców są gabinety weterynaryjne.

STANISŁAW SZCZEPANIAK - chemik, wynalazca, autor blisko 160 patentów z dziedziny chemii. Za swoje wynalazki otrzymał wiele nagród na całym świecie, których zwieńczeniem jest przyznany mu przez Królewską Kapitułę Belgijską Wielki Krzyż Oficerski Orderu Wynalazczości. Przez wiele lat pracował w placówkach badawczo-rozwojowych w Kielcach, a od 29 lat prowadzi własną firmę - Jednostkę Innowacyjno-Wdrożeniową „Inwex”, której jest prezesem, jak również na jej bazie utworzonej firmy Invex Remedies. To właśnie w ramach tej firmy stworzył serie suplementów diety i dermokosmetyków dopasowanych do potrzeb skóry w zależności od jej typu i wieku.

Poza nagrodami głównymi przyznana zostały jeszcze nagroda specjalna RENOMA ROKU 2015 w kategorii POLITYK. Spośród 3 nominowanych przez Kapitułę polityków w plebiscycie internetowym przeprowadzonym przez „Prestiż” zdecydowanie zwyciężyła ELŻBIETA A. POLAK - Marszałek Województwa Lubuskiego. Polityk i samorządowiec, była burmistrz Małomic, w latach 2008-2010 wicemarszałek, a od 29 listopada 2010 r. marszałek województwa lubuskiego. Członek Komitetu Sterującego ds. koordynacji interwencji Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFSI) w sektorze zdrowia. W uzasadnieniu nominacji Kapituła podała - za zaangażowanie w rozwój samorządności terytorialnej, skuteczne i efektywne wdrażanie funduszy unijnych na rzecz poprawy sytuacji gospodarczej, pozyskania inwestycji i budowania społeczeństwa informacyjnego.

Dlaczego renoma i rola reputacji jest tak ważna w działalności gospodarczej? Ponieważ to ona przyczynia się do zdobycia przewagi konkurencyjnej. Dobrze oceniany szef ma zasadniczy wpływ nie tylko na postrzeganie firmy, również na jej wartość finansową. Firma o nieskazitelnej reputacji cieszy się uznaniem, staje się wzorowym przykładem, jest porównywana z innymi przez najlepsze ze swoich cech. Firma, przedsiębiorca, produkt, wynalazca o uznanej renomie stają się ważni dla pracowników, klientów, dostawców, inwestorów i wielu innych grup społecznych. Stają się wzorcami o uznanej reputacji. Zdobyta renoma podnosi ich prestiż i bezpośrednio wpływa na uznanie całego środowiska.

Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU przyznawane są w czterech głównych kategoriach: 1. Przedsiębiorca, 2. Firma, 3. Produkt, 4. Wynalazca oraz specjalnej 5. Polityk.

Wyboru laureatów w czterech głównych kategoriach dokonała Kapituła Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU w składzie: prof. dr hab. Katarzyna Majchrzak - przewodnicząca, Instytut Zarządzania Wartością SGH oraz członkowie: dr Alicja Adamczak - Urząd Patentowy RP; prof. dr Ewa Lewandowska-Tarasiuk – APS i Uniwersytet Polski w Londynie; red. Andrzej Maślankiewicz - Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, mecenas Witold Juchniewicz - WKJ Kancelaria Prawna, red. Jerzy Byra - redaktor naczelny magazynu "Prestiż - relacje gospodarcze".

Wyboru laureata, w kategorii specjalnej Polityk, spośród kandydatów nominowanych przez Kapitułę, dokonali internauci w głosowaniu na portalu www.prestiz.info.pl. Zwycięzcą został nominowany, który uzyskał największą liczbę głosów.

Fot. Piotr Pajewski, PIAP, JB


Laureaci Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2014


30 marca 2015 r., w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie, siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Kapituła konkursu o Nagrodę Prestiżu RENOMA ROKU – pod przewodnictwem prof. dr hab. Katarzyny Majchrzak z Instytutu Zarządzania Wartością SGH i Honorowym Patronatem Wicepremiera, Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego – spośród 101 rekomendowanych kandydatów i nominowaniu 12 z nich,  ogłosiła laureatów i przyznała tytuły Renoma Roku 2014 w czterech kategoriach: Przedsiębiorca, Firma, Produkt i Wynalazca.



LAUREATAMI w poszczególnych kategoriach ZOSTALI :

W kategorii PRZEDSIĘBIORCA

JAN KOLAŃSKI, Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej Colian Holding SA z Opatówka k. Kalisza.

W kategorii Przedsiębiorca Kapituła przyznała również pierwszy Brylant ubiegłorocznemu laureatowi. Otrzymał go ROMAN RAK – właściciel Zakładu Usługowo-Produkcyjnego Roztocze i WSK Tomaszów Lubelski z Tomaszowa Lubelskiego.


W kategorii FIRMA

laureatami zostały dwa przedsiębiorstwa: jako średnie przedsiębiorstwo, EDBAK Sp. z o.o., kierowane przez właściciela Edwarda Bąka z Piotrowic k. Lublina i jako duże przedsiębiorstwo POLSKA ŻEGLUGA MORSKA ze Szczecina, zarządzana przez dyrektora Pawła Szynkaruka.


W kategorii PRODUKT

laureatem została KSIĄŻKA-OBRAZ, opracowana i wydana przez Urszulę Kurtiak i Edwarda Leya z Wydawnictwa Artystycznego Kurtiak i Ley z Koszalina.


W kategorii WYNALAZCA,
 
ze względu na nieporównywalne opracowania, laureatami zostało dwóch naukowców. Dr inż. LECHOSŁAW F. CIUPIK z Zespołem (Jacek Cęcek, Agnieszka Kierzkowska, Grzegorz Pająk, Jerzy Pieniążek, Paweł Powchowicz, Daniel Zarzycki) z Zielonej Góry – za System Kręgosłupowy DERO i prof. dr hab. inż. MIROSŁAW WENDEKER z Zespołem (Zbigniew Czyż i Konrad Pietrykowski) z Politechniki Lubelskiej – za urządzenie do skróconego startu i lądowania statku powietrznego, zwłaszcza wiatrakowca.


Nagrodę specjalną RENOMA ROKU 2014 w kategorii POLITYK


– głosami internautów na portalu www.prestiz.info.pl  – otrzymał prof. JERZY HAUSNER. Ekonomista, członek Rady Polityki Pieniężnej, były poseł, wicepremier, minister gospodarki, pracy i polityki społecznej.

Organizatorem konkursu są: magazyn „Prestiż - relacje gospodarcze”, pismo poświęcone reputacji polskiej gospodarki; Stowarzyszenie Dziennikarzy RP i Centrum Komunikacji Gospodarczej BYRA.





Laureaci Nagrody Prestiżu - RENOMA ROKU 2013

12 marca br., w samo południe, w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie, Kapituła Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2013 pod przewodnictwem dr hab. Katarzyny Majchrzak ogłosiła laureatów w kategoriach: Przedsiębiorca, Firma, Produkt, Wynalazca i Polityk. Zwycięzcom w poszczególnych kategoriach wręczono kryształowe statuetki RENOMA 2013.

Spośród 69 rekomendowanych kandydatów zgłoszonych przez uprawnione instytucje i media, Kapituła nominowała do nagrody dwunastu przedsiębiorców, wynalazców, firmy i wytwarzane przez nich produkty. Organizatorem konkursu są magazyn „Prestiż – relacje gospodarcze”, pismo poświęcone reputacji polskiej gospodarki, Stowarzyszenie Dziennikarzy RP i Centrum Komunikacji Gospodarczej BYRA. Honorowy Patronat nad Nagrodą Prestiżu RENOMA ROKU 2013 objął Wicepremier, Minister Gospodarki Janusz Piechociński.

Kategoria: PRZEDSIĘBIORCA

W kategorii Przedsiębiorca zwycięzcami zostali ROMAN RAK właściciel Zakładu Usługowo-Produkcyjnego Roztocze i WSK Tomaszów Lubelski z Tomaszowa Lubelskiego (duże przedsiębiorstwo) i LAURA HOŁOWACZ, prezes zarządu CSL Internationale Spedition Sp. z o.o. ze Szczecina (małe przedsiębiorstwo).



LAURA HOŁOWACZ – Prezes Zarządu CSL Internationale Spedition Sp. z o.o., Szczecin



Mała spółka z rozmachem, którą od 16 lat kieruje silną ręką Laura Hołowacz, założycielka i zarazem prezeska. Firma posiada własną agencje celną, transportuje, magazynuje, ubezpiecza i konfekcjonuje. Spółka oferuje kompleksową obsługę spedycyjną w eksporcie, imporcie, tranzycie, drogą morską, lądową i powietrzną. Współpracuje ze spedytorami w wielu państwach i w głównych portach na całym Świecie. Swoje oddziały wraz z agencjami celnymi ma w Świnoujściu, Gdyni i Gdańsku. Ale zdaniem szefowej, największym atutem firmy jest doskonale wykształcona i pracująca na najwyższym poziomie zawodowym młoda kadra. Sześć osób legitymuje się certyfikatami międzynarodowego stowarzyszenia spedytorów.

Na zdjęciach powyżej: 1. Ewa Swędrowska-Dzankowska, Z-ca Dyrektora Departamentu Instrumentów Wsparcia Ministerstwa Gospodarki wręcza Laurze Hołowacz list gratulacyjny od Wicepremiera, Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego, patrona honorowego Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2013. 2. Jerzy Byra, redaktor naczelny magazynu "Prestiż - relacje gospodarcze" wręcza Laurze Hołowacz statuetkę laureata Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2013 w kategorii Przedsiębiorca (małe przedsiębiorstwo). Fot. Piotr Pajewski


ROMAN RAK
– Właściciel ROZTOCZA Zakładu Produkcyjno-Usługowego i WSK Tomaszów Lubelski



Firma Roztocze działa na polskim i europejskim rynku od 1991 roku. Specjalizuje się w  produkcji zamków, zawiasów, zacisków, systemów zamykania i akcesorii wyposażenia rozdzielnic elektrycznych. Jest największym w Polsce i czołowym w Europie producentem zamknięć przemysłowych używanych w energetyce, telekomunikacji, klimatyzacji, wentylacji oraz motoryzacji. Natomiast w WSK produkuje części lotnicze dla potentatów przemysłu lotniczego. Firmy Romana Raka, zatrudniają razem 600 osób i w dużej mierze sprzedają swoje wyroby w 60 proc. poza granice kraju. Ale najbardziej dumny jest z hasła: Praca dla inżynierów – w Tomaszowie Lubelskim”. Ściągnął do swojego zakładu wszystkich inżynierów z okolicy.

Na zdjęciach powyżej: 1. Dr hab. Katarzyna Majchrzak, przewodnicząca Kapituły wręcza Romanowi Rakowi dyplom nominację do Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2013. 2. Jerzy Byra, redaktor naczelny magazynu "Prestiż - relacje gospodarcze" wręcza Romanowi statuetkę laureata Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2013 w kategorii Przedsiębiorca (duże przedsiębiorstwo). Fot. Piotr Pajewski



Kategoria: FIRMA


Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie – Prezes: Tadeusz Badach, Krasnystaw



OSM Krasnystaw to nowoczesna firma o stuletniej tradycji – została założona w 1913 roku. Współpracuje z ponad trzystoma dystrybutorami produktów nabiałowych z całej Polski. Odbiera mleko od ponad 3200 dostawców ze wszystkich powiatów województwa lubelskiego, zatrudnia blisko 600 pracowników, przetwarza rocznie 160 mln litrów mleka i nieustannie inwestuje w swój rozwój. Nowoczesne rozwiązania i technologie, mają za zadanie udoskonalić wyroby, ponad 70 rodzajów i zapewnić ich najwyższą jakość. Pod względem produkcji i jakości swoich wyrobów, mieści się w pierwszej dziesiątce w kraju.

Na zdjęciach powyżej: 1. Dr hab. Katarzyna Majchrzak, przewodnicząca Kapituły wręcza Krzysztofowi Bortackiemu,  dyplom nominację do Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2013 w kategorii Firma. 2. I po wręczeniu statuetki laureata Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2013 w kategorii Firma. Fot. Piotr Pajewski



Kategoria: WYNALAZCA

W kategorii Wynalazca ze względu na nieporównywalne odkrycia i wynalazki dwie równorzędne główne nagrody i statuetki otrzymali: prof. dr hab. GRAŻYNA GINALSKA z Zespołem z Zakładu Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu w Lublinie – za kompozyt kościozastępczy oraz dr inż. WŁODZIMIERZ STRUPIŃSKI z Zespołem z Instytutu Technologi Materiałów Elektronicznych w Warszawie - za nową technologię wytwarzania grafenu. Wyróżnienie otrzymał również trzeci nominowany młody, samodzielny wynalazca, BARTOSZ WALENTYN z Okola k. Bydgoszczy - za śmieciarko-zgazowarkę pirolityczną.

Prof. dr hab. GRAŻYNA GINALSKA z Zespołem, Lublin – za kompozyt kościozastępczy



Prof. Ginalska naukowo zajmuje się się głównie modyfikacją biomateriałów implantacyjnych czynnikami aktywnymi biologicznie z przeznaczeniem do wykorzystania w chirurgii ortopedycznej, stomatologicznej, urologicznej i naczyniowej. Największym osiągnięciem kierowanego przez nią zespołu badawczego w składzie: dr Anna Belcarz, prof. dr hab. inż. Anna Ślósarczyk i mgr inż. Zofia Paszkiewicz jest wytworzenie biomateriału kościozastępczego biozgodnego i bioaktywnego wobec tkanki kostnej organizmu. A poza tym jej dorobek naukowy obejmuje ponad 200 publikacji, jest współautorem kilku patentów i promotorem kilku doktorantów.

Na zdjęciach powyżej: 1. Dr hab. Katarzyna Majchrzak, przewodnicząca Kapituły po wręczeniu prof. dr hab. Grażynie Ginalskiej, dyplomu nominacji do Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2013 w kategorii Wynalazca. 2. Ewa Swędrowska-Dzankowska, Z-ca Dyrektora Departamentu Instrumentów Wsparcia Ministerstwa Gospodarki po wręczeniu prof. dr hab. Grażynie Ginalskiej listu gratulacyjnego od Wicepremiera, Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego, patrona honorowego Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2013. 3. Prof. dr hab. Grażyna Ginalska po wręczeniu statuetki laureata Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2013 w kategorii Wynalazca przez dr Alicję Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP i członkinię Kapituły. Fot. Piotr Pajewski



Dr inż. WŁODZIMIERZ STRUPIŃSKI z Zespołem, Warszawa – za nową technologię wytwarzania grafenu



Od 30 lat zajmuje się technologią wytwarzania półprzewodników. Samo opracowanie technologii wytwarzania grafenu zabrało mu trzy lata, ale jak mówi, jest to wynik całego jego doświadczenia zawodowego. Wymagało mnóstwa cierpliwości i intuicji badawczej. To nie było jakieś olśnienie i on sam nie wierzy, że ktoś mógłby wpaść na takie rozwiązanie bez wielu lat wcześniejszej pracy zawodowej w tym kierunku. Chodziło o całkowite zablokowanie parowania Si, by nic nie osadziło się na podłożu. Ten problem napotkali wszyscy badacze i jak na razie tylko jemu udało się go rozwiązać, a Instytut zgłosił patent na to opracowanie i już ruszyła produkcja.

Na zdjęciach powyżej: 1. Dr inż. Włodzimierz Strupiński po wręczeniu dyplomu nominacji do Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2013 w kategorii Wynalazca przez dr hab. Katarzynę Majchrzak, przewodniczącą Kapituły. 2. Ewa Swędrowska-Dzankowska, Z-ca Dyrektora Departamentu Instrumentów Wsparcia Ministerstwa Gospodarki wręcza dr inż. Włodzimierzowi Strupińskiemu list gratulacyjny od Wicepremiera, Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego, patrona honorowego Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2013. 3. Dr Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP i członkinię Kapituły wręcza dr inż. Włodzimierzowi Strupińskiemu statuetkę laureata Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2013 w kategorii Wynalazca. Fot. Piotr Pajewski



BARTOSZ WALENTYN, Okole k. Bydgoszczy – za śmieciarko-zgazowarkę pirolityczną



Z wykształcenia historyk, z zamiłowania wynalazca, który w celu pogłębienia wiedzy mechanicznej podejmie w tym roku nowy fakultet na Politechnice Warszawskiej. Od 2006 r. członek Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Pierwsze wyróżnienie za swoją twórczość wynalazczą otrzymał jeszcze jako uczeń liceum w XXXIX Edycji Turnieju Młodych Mistrzów Techniki (Warszawa 2006). Jest autorem wielu innowacji, z których dwie otrzymały już prawo ochronne w Urzędzie Patentowym RP oraz wiele wyróżnień w kraju i za granicą. Jego największym osiągnięciem jest uzyskanie tytułu Lidera Innowacji 2008 i 2013.

Na zdjęciach powyżej: 1. Bartosz Walentyn prezentuje otrzymany dyplom nominację do Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2013 w kategorii Wynalazca 2. Ewa Swędrowska-Dzankowska, Z-ca Dyrektora Departamentu Instrumentów Wsparcia Ministerstwa Gospodarki wręcza Bartoszowi Walentynowi list gratulacyjny od Wicepremiera, Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego, patrona honorowego Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2013. 3. Bartosz Walentyn po otrzymaniu wyróżnienia w kategorii Wynalazca, którego statuetkę wręczyła mu dr Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP i członkini Kapituły. Fot. Piotr Pajewski


Kategoria: PRODUKT

SERVICE INTER-LAB - Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług, Uniwersytet Szczeciński
Dziekan – prof. dr hab. Piotr Niedzielski



Service Inter-Lab - Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji dla Sektora Usług to nowoczesny ośrodek wsparcia innowacyjności przedsiębiorstw, którego celem jest wieloaspektowy i wielokierunkowy transfer wiedzy pomiędzy nauką i biznesem. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze i dostępowi do informacji centrum, świadczyć będzie usługi na rzecz przedsiębiorców, studentom umożliwiać naukę przez praktykę, a naukowcom - dostęp do najświeższych danych rynkowych. Łączy w sobie funkcje jednostki naukowej, ośrodka badawczo-rozwojowego, inkubatora przedsiębiorczości i instytucji otoczenia biznesu.

Na zdjęciach powyżej: 1. Dr hab. Katarzyna Majchrzak, przewodnicząca Kapituły wręcza prof. Piotrowi Niedzielskiemu, dziekanowi Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług US dyplom nominację do Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2013 w kategorii Produkt. 2. oraz statuetkę laureata Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2013 w kategorii Produkt. Fot. Piotr Pajewski



Pierwszy Brylant dla Laureta Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU

PIAP GRYF - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP – Warszawa
Dyrektor – Dr inż. Jan Jabłkowski



PIAP GRYF - robot inspekcyjny, następca małego robota do rozpoznawania  niebezpiecznych ładunków PIAP SCOUT Laureat Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2012 w kategorii PRODUKT. PIAP GRYF został zaprojektowany z myślą o zwiększeniu funkcjonalności robota do działań minersko-pirotechnicznych, do szybkiego rozpoznania terenu i miejsc trudnodostępnych. Czyli podstawowym zadaniem robota PIAP GRYF jest rozpoznanie terenu i transportowanie podejrzanych przedmiotów, a także neutralizowanie (za pomocą wyrzutnika pirotechnicznego) urządzeń wybuchowych.

Na zdjęciach powyżej: 1. Prof. Piotr Szynkarczyk, Z-ca Dyrektora ds. Inteligentnych Systemów Bezpieczeństwa PIAP po otrzymaniu listu gratulacyjnego od Wicepremiera, Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego, patrona honorowego Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2013 w kategorii Produkt, wręczonego przez Ewę Swędrowską-Dzankowską, Z-cę Dyrektora Departamentu Instrumentów Wsparcia Ministerstwa Gospodarki 2. Prof. Piotr Szynkarczyk po otrzymaniu pierwszego Brylantu do  Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU w kategorii Produkt ZA PIAP GRYF. Fot. Piotr Pajewski



Kategoria: POLITYK
Poza nagrodami głównymi przyznane zostały dwie nagrody specjalne RENOMA ROKU 2013 dla Polityków.


Po nominacji
trzech rekomendowanych kandydatów przez Kapitułę w plebiscycie internetowym przeprowadzonym przez „Prestiż” zdecydowanie zwyciężył prof. dr hab. MAREK BELKA, Prezes Narodowego Banku Polskiego za utrzymywanie stabilności kursu złotego i troskę o utrzymywanie zaufania do siły fundamentów polskiej gospodarki. Jako były premier i minister finansów w okresie swojego urzędowania wprowadził podatek od dochodów kapitałowych, nazwany później „podatkiem Belki”. Był wiceprzewodniczącym Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów, pełnił i dalej pełni szereg funkcji gospodarczo-finansowych za granicą.




Drugą nagrodę Kapituła przyznała JANUSZOWI PIECHOCIŃSKIEMU, Wicepremierowi, Ministrowi Gospodarki, patronowi honorowemu Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2013 - za zrozumienie dla promowania pozytywnego wizerunku przedsiębiorczości na krajowym i zagranicznych rynkach, ze szczególnym uwzględnieniem wspierania eksportu dzięki kampanii promocyjno-informacyjnej Ministerstwa Gospodarki "Made in Poland".





Laureaci Nagrody Prestiżu - RENOMA ROKU 2012



Kapituła Nagrody Prestiżu pod przewodnictwem prof. dr hab. Barbary Dobiegały-Korony, 11 grudnia br. w Lublinie, ogłosiła zwycięzców pierwszej edycji Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2012. Wyboru laureatów dokonała z czternastu wcześniej nominowanych przedsiębiorców, wynalazców, firm i wytwarzanych przez nich produktów.




W kategorii Przedsiębiorca zwycięzcą został EDWARD KOSTRUBIEC,
Prezes Zakładu Obróbki Metali „Komech” w Lublinie.


„Komech” z 30-letnim doświadczeniem w branży wykonuje części metalowe do samochodów, traktorów, dla potrzeb przemysłu maszynowego oraz spożywczego. Park obrabiarek sterowanych numerycznie CNC (wycinarka laserowa, wycinarka plazmowa HD, prasa krawędziowa, pionowe centra obróbcze frezarskie i tokarskie, giętarka trzpieniowa) pozwalają na wykonywanie części o skomplikowanych kształtach i z  dokładnością rzędu 0,002 mm. Zakład przygotowuje również powierzchnie do malowania poprzez śrutowanie. Jakość zapewnia wprowadzony w 2001 roku system jakości PN-EN ISO 9001:2001. Odbiorcami wyrobów są duże znane koncerny z Niemiec, Danii, Włoch oraz Holandii.

Na zdjęciu Krzysztof Bartuzi, dyrektor Departamentu Gospodarki i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie
i Jerzy Byra, red. naczelny "Prestiżu - relacje gospodarcze" gratulują inż. Edwardowi Kostrubcowi, otrzymania Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2012, laureatowi w kategorii Przedsiębiorca. Fot. Łukasz Kaczanowski


W kategorii Firma laureatem została Fabryka Mebli - BOCIAN z Uniszowic k. Lublina.

Prezes Tadeusz Bocian.

Firma Bocian powstała w 1989 roku jako mała firma rzemieślnicza. Przez lata rozrosła się i stale powiększa swój udział na rynku krajowym i zagranicznym. Dzisiaj kilkudziesięcioosobowa załoga gwarantuje fachowość przy realizacji zarówno dużych inwestycji jak i indywidualnych zleceń. Oferta obejmuje meble salonowe, kuchenne, sypialnie, biblioteki, drzwi, elementy wykończeniowe oraz pełne wyposażenie dla biur, banków, restauracji i hoteli. W zakresie swojej działalności realizuje kompleksową obsługę, rozpoczynając od techniczno-aranżacyjnego projektu wnętrza do pełnego wykonawstwa. Firma jest wyłącznym właścicielem marki Bami.

Na zdjęciu
prof. dr hab. Barbara Dobiegała-Korona, Przewodnicząca Kapituły i Jerzy Byra, red. naczelny "Prestiżu - relacje gospodarcze" wręczają statuetkę nagrody RENOMA ROKU 2012 Tadeuszowi Bocianowi, laureatowi w kategorii Firma. Fot. Łukasz Kaczanowski


Za najlepszy Produkt uznany został PIAP SCOUT - mały robot do rozpoznawania i neutralizacji niebezpiecznych ładunków skonstruowany i produkowany przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów w Warszawie.


Mały robot do rozpoznania i neutralizacji niebezpiecznych ładunków PIAP SCOUT jest innowacyjnym i zaawansowanym technologicznie zdalnie sterowanym urządzeniem przeznaczonym do szybkiego rozpoznaniu terenu i miejsc trudnodostępnych. Powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej oraz służb specjalnych na małe wielozadaniowe roboty do rozpoznania. Urządzenia te mają wspomagać pracę ww. służb w działaniach antyterrorystycznych i antykryzysowych. Skutecznie zastępują człowieka przy niebezpiecznych zadaniach i zmniejszają zagrożenie dla jego życia i zdrowia.

Na zdjęciu
prof. dr hab. Barbara Dobiegała-Korona, Przewodnicząca Kapituły i Jerzy Byra, red. naczelny "Prestiżu - relacje gospodarcze" wręczają statuetkę nagrody RENOMA ROKU 2012 dr. inż. Piotrowi Szynkarczykowi, zastępcy dyrektora ds. Inteligentnych Systemów Bezpieczeństwa PIAP laureatowi w kategorii Produkt. Fot. Łukasz Kaczanowski


Zwycięzcą w kategorii Wynalazca został prof. dr hab. JERZY TYS z Zespołem z Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie – za ekologiczny olej rzepakowy KROPLA ZDROWIA o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych.


Zainteresowania naukowe prof. Tysa nie sprowadzają się tylko do fizycznych, biologicznych, mikrobiologicznych i chemicznych właściwości rzepaku i z niego produkcji ekologicznego oleju. Zajmuje się również biopaliwami, biogazami i biotechnologią produkcji alg na cele energetyczne. Dorobek naukowy obejmuje: 136 oryginalnych prac naukowych, 16 patentów + 3 zgłoszenia patentowe (w tym 1 patent europejski), 4 wzory przemysłowe, 11 podręczników i monografii, 16 instrukcji wdrożeniowych, 98 innych publikacji, 8 ekspertyz naukowych, jest promotorem 5 zakończonych prac doktorskich i kierownikiem w 7 i wykonawcą w 5 projektach badawczych. 


Na zdjęciu
prof. dr hab. Barbara Dobiegała-Korona, Przewodnicząca Kapituły i Jerzy Byra, red. naczelny "Prestiżu - relacje gospodarcze" wręczają statuetkę nagrody RENOMA ROKU 2012 prof. dr. hab. Jerzemu Tysowi, laureatowi w kategorii Wynalazca. Fot. Łukasz Kaczanowski


W kategorii Wynalazca Kapituła przyznała dodatkowo wyróżnienie BARTOSZOWI WALENTYNOWI, jako najmłodszemu wynalazcy - za samobieżny odkurzacz do liści.

Z wykształcenia tegoroczny historyk (24 lata), z zamiłowania wynalazca. Od 2006 r. członek Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, a od 2010 r. Akademii Młodego Wynalazcy, prowadzonej przez Agencją Promocyjną INVENTOR z Warszawy. Pierwsze wyróżnienie za swoją twórczość wynalazczą otrzymał jeszcze jako uczeń liceum w XXXIX Edycji Turnieju Młodych Mistrzów Techniki (Warszawa 2006). Jest autorem wielu innowacji, z których dwie otrzymały już prawo ochronne w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej. Jego największym osiągnięciem jest uzyskanie tytułu Lidera Innowacji 2008. Fot. Archiwum 




Poza nagrodami głównymi przyznane zostały dwie nagrody specjalne RENOMA ROKU 2012
dla Polityków.

W plebiscycie internetowym przeprowadzonym przez „Prestiż” zdecydowanie zwyciężył MIECZYSŁAW WILCZEK, były minister przemysłu, wcześniej przedsiębiorca i wynalazca za gruntowną reformę polskiej gospodarki i ustawę o przedsiębiorczości, która spowodowała aktywizację drobnych przedsiębiorców w ostatnich miesiącach istnienia PRL. Fot. Archiwum 





Drugą nagrodę Kapituła przyznała KRZYSZTOFOWI HETMANOWI, Marszałkowi Województwa Lubelskiego - za szczególne i aktywne zrozumienie dla idei promowania przedsiębiorczości (nagradzania postaw i produktów społecznie ważnych), które tworzą zaufanie otoczenia oraz za aktywne działania i wspieranie przedsiębiorczości i rozwoju gospodarczego regionu. Fot. Archiwum