Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
100-letnia gwarancja

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie szczyci się wiekową tradycją i opinią jednej z najlepszych w kraju, w dowód uznania za jej osiągnięcia i wiarygodność rynkową została nominowana do Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2013 w kategorii FIRMA.

OSM Krasnystaw jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek w branży mleczarskiej. Jej historia sięga początków XX wieku, a obecnie to firma innowacyjna we wszystkich obszarach swej działalności. Współpracuje z ponad trzystoma dystrybutorami produktów nabiałowych z całej Polski, a wyśmienite, najwyższej jakości wyroby  podbijają serca i podniebienia krajowych i zagranicznych konsumentów.

Trochę historii
      Zebranie założycielskie spółdzielni odbyło się 5 lutego 1913 r. W trzy miesiące  później, 3 maja spółdzielnia pod nazwą „Stowarzyszenie Mleczarskie w Krasnymstawie” oficjalnie została uruchomiona. Zaczynali skromnie w prywatnym domu. Budowę zakładu z prawdziwego zdarzenia rozpoczęto  w roku 1924 pod nazwą Zakład Mleczarski w Zażółkwi. Na początku wszystkie urządzenia do produkcji były ręczne, maszynę parową zainstalowano dopiero w 1933.
      Po upaństwowieniu w 1951 roku wszystkich spółdzielni mleczarskich, w tym  w Zażółkwi, na terenie powiatu Krasnystaw powołany został Państwowy Zakład Mleczarski w Krasnymstawie, któremu w latach 1951-1956 podlegały zakłady: Żółkiewka, Płonka, Stryjno, Małochwiej oraz Łopiennik.
      W 1957 zakłady mleczarskie zostały reaktywowane na Okręgowe Spółdzielnie Mleczarskie. W wyniku połączeń Spółdzielni na terenie powiatu Krasnystaw powstała jedna prężna, dobrze funkcjonująca Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie z siedzibą w Zażółkwi.
      Lata 70 to czas wielkich inwestycji w działalności Spółdzielni, z których największą była budowa nowoczesnej proszkowni mleka, o zdolności przerobowej 400 tys. litrów mleka dziennie, oddanej do eksploatacji w dniu 11 września 1974 roku. W roku 1977 nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora Zakładu Mleczarskiego w Krasnymstawie, objął je mgr inż. Tadeusz Badach.
      W efekcie podejmowanych, kolejnych działań inwestycyjnych, 9 maja 1984 roku nastąpił rozruch nowego zakładu produkcyjnego, który specjalizował się w produkcji mleka w proszku odtłuszczonego, masła oraz twarogu.
      Przełomowe dla działalności Spółdzielni były lata 90. To w tym okresie w wyniku odważnych decyzji inwestycyjnych zmienił się radykalnie profil produkcji. Zakład produkujący proszek, masło i twarogi został przekształcony na zakład produkujący olbrzymie ilości galanterii, aktualnie nawet do 300 ton na dobę.
      Na początku nowego tysiąclecia nastąpiły kolejne ważne dla rozwoju spółdzielni działania. W 2003 r. nastąpiło połączenie z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską w Lublinie, a 2004 z Zamojską Spółdzielnią Mleczarską – w obydwu przypadkach podmiotem przejmującym była Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie.

Ekspansja rynkowa
      Dziś OSM Krasnystaw to firma, która odbiera mleko od ponad 3200 dostawców ze wszystkich powiatów województwa lubelskiego i podkarpackiego, zatrudnia blisko 600 pracowników, przetwarza rocznie 160 mln litrów mleka i tym samym dynamicznie zwiększa swoje przychody, które przekraczają już 300 mln zł rocznie.
      Kierownictwo spółdzielni ma jednak świadomość, że bez inwestycji trudno jest utrzymać zdobytą pozycję rynkową. Dlatego też OSM Krasnystaw, jako największy producent branży mleczarskiej w regionie, nieustannie inwestuje w swój rozwój. Wprowadza nowoczesne rozwiązania i technologie, które mają za zadanie udoskonalić wyroby i zapewnić ich najwyższą jakość.
      Dzięki temu OSM Krasnystaw pod względem produkcji i jakości swoich wyrobów, mieści się w pierwszej piątce w kraju.
      Co nie znaczy, że swoje produkty sprzedaje tylko w kraju. Na przykład mleko w proszku jest jednym z głównych produktów eksportowych OSM Krasnystaw. Trafia ono na rynki europejskie, a także Ameryki Południowej i Azji (Chiny). Ostatnio spółdzielnia rozpoczęła sprzedaż swoich produktów także do Afryki: Ghany, Wybrzeża Kości Słoniowej, Nigerii i Algierii.
 
Smaki dla każdego
      OSM Krasnystaw może pochwalić się szerokim wachlarzem ponad 70 produktów. Wśród bogatego asortymentu można wymienić następujące grupy: mleka pasteryzowane i UHT o zróżnicowanej pojemności i zawartości tłuszczu; śmietany, kefiry; zsiadłe mleko; jogurty; maślanki; serki wiejskie; sery twarogowe; serki i desery; masło, mleko w proszku i ostatnio została wznowiona produkcja sera twardego.
      Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, OSM Krasnystaw rokrocznie wprowadza do ofert nowy asortyment. W 2013 roku na sklepowych półkach pojawiły się: serki Seruś o smakach waniliowym z makulkami i waniliowym z malinami oraz jogurt Calpro z miodem i ziarnami zbóż.
      Sekretem produktów oferowanych przez markę jest połączenie tradycji z nowoczesnym sposobem produkcji. OSM Krasnystaw pozyskuje surowiec z czystych ekologicznie terenów. Dzięki zachowanemu naturalnemu środowisku, czystym lasom, łąkom, wodzie i powietrzu pozyskuje mleko najwyższej jakości, a wytworzone z niego produkty zadowalają gusta nawet najbardziej wybrednych smakoszy.
      Dowodem na to, że produkty Spółdzielni cenione są przez konsumentów świadczą hity z poszczególnych lat. W 2010 roku było to – zsiadłe mleko, w 2009 – chłodnik, w 2007 – kakao do picia, w 2006 – Jogusie do picia, w 2005 – śmietanki UHT, w 2004 – Serusie i Jogusie, w 2003 – Seruś, w 2001 – kefir. Jak widać, sto lat tradycji sprzyja również uznaniu przez konsumentów. Co dla Spółdzielni stanowi najlepszy powód do dumy i zadowolenia z dobrze wykonanej pracy.    

Uznanie rynkowe
      Sto lat tradycji zobowiązuje. Zmusza do ciągłej dbałości o reputację rynkową firmy i wytwarzanych produktów. Jakość tych produktów w żadnym razie nie może narażać firmy i klientów na brak zaufania. Jednym ze sposobów weryfikacji jakości i potwierdzenia strategii, która zakłada najwyższą dbałość o jakość od etapu pozyskania mleka od dostawcy, aż po sprzedaż gotowego produktu jest poddawanie produktów ocenie konsumentów i udział firmy w profesjonalnych rankingach.
       Na przykład takich jak ranking Najcenniejszych Polskich Marek Roku 2013, publikowanych co roku przez „Rzeczpospolitą”. Praca OSM Krasnystaw została w nim wysoko doceniona. Zajęła 5. miejsce wśród wszystkich marek mleczarni, pierwsze miejsce wśród mleczarni na Lubelszczyźnie oraz 9. miejsce spośród wszystkich marek wywodzących się z Lubelszczyzny. A w regionalnym konkursie, OSM Krasnystaw, jako jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm mleczarskich w kraju i marka Lubelszczyzny została również ogłoszona Ambasadorem Województwa Lubelskiego w kategorii Firma.    
      – To wielkie uznanie dla naszych rolników i pracowników firmy, ale także a może przede wszystkim dowód uznania naszych klientów, którym dziękujemy za to, że każdego dnia wybierają produkty z logo OSM Krasnystaw – powiedział Tadeusz Badach, prezes zarządu. (marzec 2014) MG


Na zdjęciach:
1. Prezes Spółdzielni Tadeusz Badach odbiera jedną z nagród z rąk Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stanisława Kalemby.
2. Siedziba firmy
3. Podczas ubiegłorocznych, ogólnopolskich targów Mleko-Expo 2013, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie otrzymała prestiżowe nagrody, aż w 4 kategoriach: „Lider Galanterii Mleczarskiej 2012”, „Wyniki w eksporcie 2012”, „Wybitne osiągnięcia w eksporcie” oraz „Najwyższa Jakość” dla zestawu jogurtów CALPRO: naturalnego oraz z miodem i ziarnami zbóż.
Fot. OSM Krasnystaw


dodano: 2014-03-12 11:10:45