Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Czyżby trwałe wychodzenie gospodarki z kryzysu

W drugim kwartale br. polska gospodarka rozwijała się w tempie 0,7 proc. rok do roku, w pierwszym kwartale było 0,5 proc. rdr. Z szacunków Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wynika, że w trzecim kwartale wzrost gospodarczy wyniesie 1,5 proc, a w czwartym – 1,9 proc.

W nadchodzących kwartałach, podobnie jak w poprzednim, głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego ma być popyt krajowy. Instytut szacuje, że jego tempo wzrostu wyniesie w tym roku 0,4 proc, a w przyszłym wzrośnie o 1,6 proc.

Z prognoz Instytutu wynika również, że w 2013 roku wzrost gospodarczy osiągnie 1,2 proc, a w kolejnym – 2,6 proc. Dr Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wprawdzie wyjaśnia, iż to ożywienie będzie bardzo umiarkowane, powolne i zajmie kilka lat, ale ma być trwałe.  I dodaje, że:  – Poprawiają się nastroje zarówno producentów wszystkich ważnych sektorów gospodarki, jak i konsumentów. Ten pesymizm, który był do tej pory, już jest znacznie mniejszy, a gdzieniegdzie są wręcz wyraźne objawy optymizmu.

Ten optymizm wyraża się również w opinii dr Wyżnikiewicza: – Jesteśmy zdecydowanie w czołówce pod względem poziomu wzrostu gospodarczego, ale również, co ważne, najszybciej ze wszystkich krajów europejskich zbliżamy się do średniej unijnej pod względem PKB na mieszkańca. Kryzys w UE bardzo przesunął Polskę w górę w rankingu dochodowym.

Źródło: Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową


dodano: 2013-08-02 13:42:47