Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Czy duopolis staje się rzeczywistością?

O duopolis Łodzi i Warszawy mówi się od lat. Miasto nie tylko przeszło w tym czasie diametralną przemianę, ale w tej chwili rywalizuje już z regionami CEE pod kątem rozwijania biznesu i nowych inwestycji. Siłą lokalizacji jest duża pula talentów, co potwierdza świeżo opublikowany raport „Kapitał ludzki w regionie łódzkim”. Rozwój inwestycji, proaktywna postawa władz miasta, wzrost sektorów biznesu – wszystko to powoduje, że Łódź powoli dogania miasta europejskie i coraz częściej rywalizuje z Pragą, Budapesztem, Wilnem czy Bratysławą o nowe projekty biznesowe. 

– Na przestrzeni ostatnich kilku lat staliśmy się konkurencyjną lokalizacją pod projekty, w szczególności z kluczowych dla miasta sektorów, jakimi są SSC/BPO, IT, R&D. Bliskość Warszawy stała się odczuwalna nie tylko geograficznie, dzięki inwestycjom infrastrukturalnym, ale także w zakresie komplementarności oferty – mówi Adam Pustelnik, Dyrektor Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą w Urzędzie Miasta Łodzi.


Dwa miasta, jeden cel 

Jak wynika z raportu „Kapitał ludzki w regionie łódzkim”, największym atutem regionu jest wreszcie realna oraz widoczna synergia Łodzi i Warszawy, spowodowana intensywnym rozwojem infrastruktury, modernizacją połączeń kolejowych czy zapowiadaną budową Centralnego Portu Lotniczego. Obecnie podróż z Łodzi do stolicy autostradą zajmuje niecałe 1,5 godziny, a 18 szybkich połączeń kolejowych, kursujących co godzinę, pozwala na przejazd w zaledwie 1 h i 20 minut. W związku z tym firmy coraz częściej korzystają z modelu funkcjonowania w ramach duopolis i decydują się na częściową relokację swojego biznesu do Łodzi. Na takie rozwiązanie zdecydował się mBank – czytamy w raporcie Antal.

Pracownicy ze stolicy ciągną do Łodzi


Synergia stolicy i Łodzi pozwala na wzajemne zagospodarowanie puli talentów w wielu sektorach biznesu. Z danych z raportu „Kapitał ludzki w regionie łódzkim” wynika, że prawdziwy rozkwit przeżywają branże: IT, SSC/BPO, R&D oraz AGD. Już 25 proc. osób z sektora SSC/BPO wskazało Łódź jako atrakcyjne miejsce do relokacji. Dla porównania, 5 lat wcześniej w 2012 roku wskaźnik ten wynosił 7 proc. Co więcej, region łódzki jest ważnym i silnym ośrodkiem edukacyjnym – ogółem uczy się tutaj niemal 90 tys. studentów. Najbardziej popularne są kierunki techniczne (12,7 tys. studentów), finansowe (10 tys. osób), lingwistyczne (7,2 tys. studentów) oraz IT (4,2 tys.).

– Z jednej strony miasto posiada duże zaplecze potencjalnych pracowników, z drugiej zaś specjaliści ze stolicy masowo ciągną do Łodzi. Przede wszystkim ze względu na niższe koszty życia, możliwość częściowej pracy zdalnej, a także znaczny wzrost wynagrodzeń. Jak podaje raport – całkowita skala zatrudnienia w branży SSC/BPO w Łodzi i jej regionie to już 18 tys. osób. Tylko w ubiegłym roku odnotowano 16-procentowy wzrost zatrudnienia, co przełożyło się na około 2500 nowych miejsc pracy. Z pewnością jednak liczba ta będzie się powiększać – mówi Łukasz Krupa, konsultant Antal SSC/BPO.

Manager w Łodzi zarabia nawet 35 tys. zł miesięcznie

Dane z raportu „Kapitał ludzki w regionie Łódzkim” potwierdzają znaczny wzrost płac. W łódzkim sektorze IT wzrost wynagrodzenia na niektórych stanowiskach w latach 2015-2018 wyniósł nawet 40 proc. Z kolei w branży SSC/BPO odnotowano największy, bo 30 proc. wzrost w obszarze Customer Service, a średnie wynagrodzenia brutto wahają się od 4 tys. 200 zł do 11 tys. zł. Branża AGD oferuje swoim menedżerom wynagrodzenie w przedziale od 9 tys. do nawet 35 tys. zł. Warto przy tym zauważyć, że wciąż powstają nowe miejsca pracy, miasto przyciąga inwestorów i samo dynamicznie się rozwija. Popyt na pracowników stale wzrasta, zatem rywalizacja o najlepszych specjalistów również może się nasilić, jednak jak przyznają pracodawcy – w porównaniu do Warszawy, zasoby ludzkie w Łodzi jest znacznie łatwiej pozyskać i nie jest to tajemnicą.

 
Źródło: Antal - lider rekrutacji specjalistów i menedżerów oraz doradztwa HR. Pełny raport jest dostępny pod linkiem.


dodano: 2018-05-24 06:32:08