Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Czy czeka nas tytoniowa prohibicja?

Jeżeli Bruksela przeforsuje obostrzenia dotyczące handlu papierosami w najbardziej rygorystycznej z proponowanych wersji, to obudzimy się w zupełnie nowej rzeczywistości.

Czy wyobrażają sobie Państwo, że produkty, które legalnie produkujecie i sprzedajecie i nad których promocją tak ciężko pracujecie, nie mogą być widoczne dla konsumentów? Owszem, można je kupić, ale wyłącznie spod lady. Co więcej marki budowane od dziesięcioleci z dnia na dzień de facto znikają. Wszystkie produkty - wasze i konkurencji wyglądają identycznie, ale konsumenci i tak tego nie widzą, bo nie ma ich na widoku. Nawet wprowadzając nowy produkt, właściwie nie macie jak poinformować o tym konsumentów. I jak się Państwu podoba taka wizja? Chyba czas zmienić branżę...

W takiej rzeczywistości mogą się obudzić palacze, handlowcy, koncerny tytoniowe i zatrudnione przez nie agencje marketingowe, jeśli Komisja Europejska przeforsuje regulacje, a właściwie obostrzenia dotyczące obrotu wyrobami tytoniowymi w najbardziej rygorystycznej wersji. Polska jest tymi regulacjami szczególnie zagrożona.

Rynek papierosów w liczbach:

    •    54 mld sztuk - tyle rocznie wypalają Polacy.

    •    26 proc. Polaków regularnie pali papierosy.

    •    29,1 mld zł - tyle jest wart krajowy rynek papierosów.

    •    128 tys. - w tylu punktach handlowych w kraju sprzedaje się papierosy, a zatrudnionych jest w nich ok. 0,5 mln osób.

    •    60 tys. - tyle osób jest zatrudnionych bezpośrednio w przemyśle tytoniowym (plantatorzy oraz pracownicy w produkcji i przetwórstwie).

Sektor tytoniowy daje w Polsce pracę ponad pół miliona osobom, z czego bezpośrednio fabryki zatrudniają ok. 6 tys. pracowników, przy uprawie tytoniu pracuje zaś ok. 60 tys. osób w 14,5 tys. gospodarstw rolnych, a pośrednio ok. 500 tys. osób zatrudnionych jest w handlu hurtowym i detalicznym w ok. 128 tys. punktów sprzedaży.

18,63 mld zł - takie wpływy z akcyzy na wyroby tytoniowe zaplanował rząd w tegorocznym budżecie (po I połowie br. zebrał 9,18 mld zł).


24 mld zł - na tyle producenci szacują roczne wpływy do budżetu z akcyzy i VAT od wyrobów tytoniowych (co stanowi ok. 9 proc. dochodów podatkowych państwa).


6 - tyle fabryk papierosów działa w Polsce (np. w Niemczech są 3, a w całej UE 31). Polska jest pierwszym w Unii przetwórcą tytoniu oraz największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych.


1,1 mld euro - tyle wyniósł ubiegłoroczny eksport wyrobów tytoniowych z Polski (w I połowie br. było to już 616 mln euro).

Czytaj całość: "Media & Marketing Polska - Magazyn on-line", 02.10.2012,
Maciej Burlikowski - Czy czeka nas tytoniowa prohibicja?

dodano: 2012-10-02 17:00:33