Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Czy Święta w tym roku będą bogatsze?

Poza sferą religijną Świąt Bożego Narodzenia jest jeszcze ta druga, bardziej przyziemna. Mowa tutaj oczywiście o finansach. Czy w tym roku Święta będą większym obciążeniem dla naszej kieszeni niż w zeszłym? Szacuje się, że na świąteczne zakupy i prezenty wydamy w tym roku 1170 zł. Jak wykazały badania firmy Deloitte w raporcie “Zakupy Świąteczne 2018”, wraz z początkiem grudnia, prawie trzy czwarte Polaków rozpoczyna świąteczne zakupy, a 30 procent z nas zakupiło prezenty już w listopadzie. Jak wygląda “wigilijny budżet” Polaka w tym roku? komentuje Mateusz Wielewicki, ekspert walutowy Walutomat.pl

We wspomnianym wcześniej raporcie czytamy, iż Polacy planują wydać na bożonarodzeniowe zakupy 1170 zł, co jest 6% wzrostem w porównaniu do lat ubiegłych. Skąd wynika lepsza sytuacja finansowa Polaków? Jak analizują eksperci serwisu Walutomat.pl, niewątpliwie jest to w dużej mierze skutek aktualnej sytuacji na rynku pracy, a przede wszystkim wzrostu wynagrodzeń oraz spadku liczby osób bezrobotnych.

Zarabiamy więcej niż rok temu

Dane makroekonomiczne wskazują na to, że w porównaniu z poprzednimi latami, istnieją poważne przesłanki ku większym wydatkom na zorganizowanie Świąt w tym roku. Jeśli przeanalizujemy dane z rynku pracy, dostarczane przez Główny Urząd Statystyczny będziemy mogli potwierdzić ten optymizm. Według danych GUS, praktycznie w każdym miesiącu 2018 roku odnotowany został wzrost wynagrodzenia, w porównaniu do analogicznego miesiąca rok wcześniej, co przedstawia poniższy wykres.


Źródło: Opracowanie Walutomat.pl na podstawie danych z pl.tradingeconomics.com
    
Takie wzrosty przełożyły się na niżej zaprezentowane wartości przeciętnego wynagrodzenia brutto w poszczególnych miesiącach. W październiku tego roku wynosi ono 4921 zł brutto, co w porównaniu do zeszłorocznego, analogicznego miesiąca, jest wzrostem o ponad 340 zł. Należy jednak pamiętać, że prezentowane dane dotyczą przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 pracowników.


Źródło: Opracowanie Walutomat.pl na podstawie danych z wynagrodzenia.pl/gus/dane-miesieczne

Polacy mają pracę   

Kolejnym z głównych wskaźników podczas analizowania rynku pracy w Polsce jest stopa bezrobocia. Ta od początku 2018 roku systematycznie obniża się. W styczniu 2018 publikowane dane wskazywały poziom 6,9%, by obniżyć się do 5,7% w październiku. Taki rozkład danych ewidentnie świadczy o bardzo dobrej kondycji naszej gospodarki, a co najważniejsze, coraz mniejszej liczbie osób pozostającej bez zatrudnienia. Rozkład poszczególnych odczytów przedstawiony został na wykresie.


Źródło: Opracowanie Walutomat.pl na podstawie danych z pl.tradingeconomics.com

Niska inflacja

Bardzo dobre dane z rynku pracy to jedno, ale nie byłyby one w pełni miarodajne bez porównania z innymi wskaźnikami naszej gospodarki. W tym przypadku warto byłoby pokazać zmianę poziomu inflacji w Polsce. Jest ona na stosunkowo niskim poziomie i w tym roku jej roczna dynamika w poszczególnych miesiącach nie przekroczyła 2%. Co więcej, wstępne dane za listopad mówią o dynamice rok do roku na poziomie 1,2%.


Źródło: Opracowanie Walutomat.pl na podstawie danych z pl.tradingeconomics.com

– Wzrost wynagrodzeń jest odczuwalny dla naszego portfela. W przypadku jednak, gdyby inflacja w Polsce była wyższa, wzrost przeciętnych wynagrodzeń nie byłby już tak zauważalny i mogłoby nie być ekonomicznych podstaw, by twierdzić, że tegoroczne Święta będą bogatsze – komentują eksperci Walutomat.pl.

    Podsumowując, tegoroczne Święta Bożego Narodzenia najprawdopodobniej w wielu polskich domach będą bogatsze niż rok temu. Sugerować to może analiza wskaźników makroekonomicznych, szczególnie tych z polskiego rynku pracy. Patrząc na odczyty można stwierdzić, że sytuacja pracowników poprawia się tak naprawdę z miesiąca na miesiąc. Nic więc dziwnego, że przy wyższych zarobkach będziemy bardziej skłonni wydać nieco więcej na zorganizowanie Świąt niż jeszcze chociażby rok temu. Potwierdzeniem tych przypuszczeń jest również przytaczany raport, który mówi, że wzrost wydatków może sięgnąć nawet 6% w skali roku.

Autor: Mateusz Wielewicki - ekspert walutowy Walutomat.pl


 

dodano: 2018-12-07 06:59:54