Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Codziennie banki blokują kilkanaście prób wyłudzeń kredytów


W II kwartale 2019 r. zablokowano 1122 próby wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 92 milionów złotych. Przestępcy wykorzystują do tego kradzione i podrobione dowody osobiste, paszporty i prawa jazdy. Dlatego tak ważne jest, aby każdy, kto utracił swoje dokumenty jak najszybciej zastrzegł je w banku – nawet jeżeli nie ma konta – wynika z najnowszego Raportu InfoDOK


W ostatnich trzech miesiącach br. Polacy zastrzegli 40.543 zagubione lub skradzione dokumenty tożsamości – to najwyższy wynik II kwartału, jaki odnotowano od 2008 r. Statystycznie do bazy trafiało 446 dokumentów dziennie. Obecnie w bazie międzybankowego Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE jest niemal 1,8 miliona takich dokumentów.– Kradzione, oryginalne dokumenty albo te podrabiane, ale z wykorzystaniem prawdziwych danych, to w dalszym ciągu poważne zagrożenie dla całej gospodarki i dla banków oraz różnych firm wykorzystujących dokumenty do weryfikacji tożsamości klientów. Dokonanie ich jak najszybszego zastrzeżenie w sytuacji ich utraty jest kluczowe w całym systemie ochrony przed wyłudzeniami – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.– Dzięki ostatnim zmianom w prawie dot. zakazu handlu fałszywymi dokumentami oficjalnie wykonanymi, jako „dokumenty kolekcjonerskie” będzie nieco łatwiej walczyć z wyłudzeniami, ale nadal niezmiernie ważne będzie to, jak zachowa się osoba, która dokumenty utraciła – tj. czy i jak szybko dokona zastrzeżenia w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Od 2008 r. zablokowano dzięki niemu 82,1 tys. prób wyłudzeń kredytów o łącznej wartości niemal 4,6 miliarda złotych – dodał Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii.

Łączna kwota prób wyłudzeń kredytów w II kwartale 2019 r. wyniosła 92,3 mln zł. Odnotowano 9 prób przekraczających kwotę 1 miliona zł, z czego ta największa dotyczyła 20 mln. zł (woj. kujawsko-pomorskie).


Źródło: Związek Banków Polskich


dodano: 2019-08-02 07:26:11