Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Budowa świnoujskiego tunelu nie mogła by ruszyć bez samorządu województwa

Samorząd Województwa jako pierwszy materialnie wsparł tę ważną inwestycję, potwierdzając jej rangę i znaczenie dla potrzeb rozwojowych regionu – przypomniał w Świnoujściu podczas podpisania umowy na budowę Tunelu marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. O pomocy finansowej i udzielonym wsparciu przypomniał także gospodarz kurortu Janusz Żmurkiewicz. Środki europejskie z programu regionalnego pomogły w opracowaniu programu fukcjonalno-użytkowego, niezbędnego do rozpoczęcia budowy.Budowa świnoujskiego tunelu od samego początku była wspierana przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego, a dzięki negocjacjom Kontraktu Terytorialnego dla Pomorza Zachodniego na lata 2014–2020 znalazła się na liście podstawowej projektów przeznaczonych do sfinansowana przez administrację rządową ze środków centralnych.

Zwieńczeniem działań Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego był 26 września 2014 r. i podpisanie umowy o udzieleniu Miastu Świnoujście dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego 2007–2013 w wysokości 4,8 mln zł na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego, kroku niezbędnego do rozpoczęcia prac budowlanych. Uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie odbyło się 26 września 2014 r. w Świnoujściu. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i prezydent Świnoujścia Janusza Żmurkiewicz zaznaczali wtedy, że środki są pierwszym krokiem do zrealizowania inwestycji.

– Inwestycja tego typu wymaga determinacji, staranności i współpracy. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się to tego, że podpisujemy umowę będącą pierwszym krokiem na drodze do budowy tunelu w Świnoujściu. Ponadto cieszę się, że udało się wpisać świnoujską inwestycję na listę podstawową Kontraktu Terytorialnego dla Pomorza Zachodniego na lata 2014-2020. Oznacza to w praktyce połączenie pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. To początek, który znacząco przyśpieszy ścieżkę realizacji inwestycji. Świnoujście jest szczególnym miejscem na mapie Polski, a tunel jest szczególnie ważną inwestycją dla miasta, regionu i kraju – mówił w 2014 r. marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

– Wszyscy mieszkańcy Świnoujścia i regionu, a także turyści czują potrzebę realizacji tej inwestycji. Czekamy na nią już tyle lat, że kiedy pytamy świnoujścian czy wierzą w jej powodzenie, nie są o tym do końca przekonani. Ja w to wierzę, a marszałek Olgierd Geblewicz jest pierwszym przedstawicielem samorządu województwa, który rozumie nasz problem. Nie zawsze, bowiem rozmowy o inwestycji przebiegały w takiej atmosferze jak dzisiaj – podkreślał wówczas prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz wręczając marszałkowi upominek w postaci koła sterowego. – Niech Pan steruje tym kołem tak dobrze, jak Pan to czyni obecnie – dodał.

Budowa świnoujskiego tunelu jest inwestycją, która zmieni oblicze jednego z najpopularniejszych kurortów w Polsce i bez wątpienia przyczyni się do rozwoju Pomorza Zachodniego. Samorząd Województwa mocno trzyma kciuki za powodzenie inwestycji i dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do jej zrealizowania.


Źródło: UM Świnoujście / Marek Mucha


dodano: 2018-09-20 06:09:49