Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Bucior parowy

Urządzenie dwufunkcyjne do usuwania chwastów i parowego mycia podłóg w opracowaniu BARTOSZA WALENTYNA, nominowanego do Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2014 w kategorii WYNALAZCA

Z nadejściem wiosny wielu działkowiczów (i nie tylko) ma problem z chwastami zarastającymi na przykład chodniki czy drogi. Stosowanie środków chwastobójczych typu Roundup wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności polegających na rozprowadzaniu środka wyłącznie na chwasty, gdyż jego kontakt z innymi roślinami spowodowałby ich zniszczenie. Nie można więc stosować dostępnych w sprzedaży spryskiwaczy, a rozcieńczanie w wodzie i polewanie za pomocą konewki jest bardzo nieefektywne. Inne sposoby rozprowadzania Roundup’u (na przykład za pomocą pędzla) są bardzo męczące, a poza tym niosą za sobą niebezpieczeństwo kontaktu środka chemicznego ze skórą lub oczami osoby rozprowadzającej. Sposób, jak temu zaradzić odkrył i opracował młody wynalazca BARTOSZ WALENTYN z Okola k. Bydgoszczy, historyk z wykształcenia, wynalazca z pasji. Jego projekt wynalazczy to Urządzenie dwufunkcyjne do usuwania chwastów i parowego mycia podłóg, za którego opracowanie został nominowany do Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU – edycja 2014 w kategorii WYNALAZCA.

Bucior parowy całkowicie eliminuje niebezpieczeństwo kontaktu ze środkiem chwastobójczym, ponieważ ciało obsługującego ani innych ludzi nie ma bezpośredniego z nim kontaktu, a sama praca jest mało uciążliwa.    
    Bucior parowy przeznaczony jest do usuwania chwastów nie tylko z chodników, gdyż dzięki swojej konstrukcji i napędowi silnikowemu bardzo dobrze radzi sobie na każdej zarośniętej chwastami powierzchni, także na terenach nieutwardzonych. Początkowo bucior miał służyć tylko do usuwania chwastów. Jednak w tej funkcji wykorzystywany jest okresowo (przynajmniej w Polsce), dlatego wynalazca postanowił dołożyć mu drugą funkcję, tj. parowego mycia podłóg.
    Istnieją mopy parowe, jednakże ich podstawową wadą w stosunku do buciora parowego jest to, że trzeba nimi ręcznie operować, a także ich mały zbiornik na wodę, która szybko się kończy, a co za tym idzie, często trzeba ponownie napełniać zbiornik. Bucior parowy jest urządzeniem samobieżnym, dzięki czemu operowanie nim jest łatwiejsze, niż mopem parowym. Ponadto bucior parowy ma większy zbiornik na wodę, dzięki czemu rzadziej trzeba go napełniać.
    Jeszcze bardziej niż w domach, bucior parowy sprawdzi się w instytucjach publicznych, na przykład w szkołach. Tam przyda się przy czyszczeniu korytarzy oraz usuwaniu chwastów zarastających przyszkolne chodniki i trawniki, w tym boiska.
    Buciorem parowym kieruje się za pomocą kierownicy umieszczonej na rurce o regulowanej wysokości. Umożliwia to dostosowanie jej długości do wzrostu obsługującego. Skręt tylnych kół realizowany jest przez układ kierowniczy.
    Pracę z buciorem parowym ułatwia napęd. Stanowi go silnik elektryczny. Istnieje możliwość pracy zarówno z włączonym, jak i wyłączonym silnikiem (w trybie usuwania chwastów zaleca się włączanie go, zwłaszcza podczas usuwania chwastów na grząskich terenach).
    Przy myciu podłóg zaleca się stosowanie nakładek na koła. W ten sposób uniknie się brudzenia podłogi przez koła urządzenia, uprzednio zabrudzone podczas usuwania chwastów.
    Prototyp buciora parowego wykonany jest z aluminiowej ramy oraz obudowy z pleksi i blachy (konstrukcja seryjna w większości ma być wykonana z tworzywa sztucznego). (marzec 2015)



dodano: 2015-03-13 08:50:35