Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Biurokracja nadal utrudnia prowadzenie biznesu

Polska awansowała o siedem pozycji w rankingu „Doing Business" Banku Światowego, oceniającym warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Nawet po awansie, zajmujemy dopiero 55 miejsce. Przed nami są Litwa i Kazachstan.

Oto komentarz do wyników rankingu Banku Światowego, Krzysztofa Kajdy, za-cy dyrektora departamentu prawnego PKPP Lewiatan:

- Najmocniejszy awans w rankingu uzyskaliśmy w kategorii procedur upadłościowych i w szczególności dochodzenia zaległości na drodze sądowej. To konsekwencja odważnych, i jak na nasze standardy, nowoczesnych reform, takich jak Elektroniczne Postępowanie Upominawcze (tzw. e-sąd), które doprowadziły do tego, że przedsiębiorcy zaczęli, w drobniejszych sprawach, na nowo wykorzystywać najbardziej oczywistą ścieżkę sądowego dochodzenia należności. Uproszczenie procedur, nowe technologie zachęciły wierzycieli do składania pozwów drogą elektroniczną.


- Nadal oczekujemy jednak na odformalizowanie pozostałych postępowań gospodarczych (tzw. tradycyjnych).


- Warto też zauważyć, że na sądzie nie kończy się dla przedsiębiorcy dochodzenie należności. To pierwszy i ważny etap, ale dopiero skuteczna egzekucja pozwoli mu na rzeczywiste zaspokojenie roszczeń. A w tej kwestii nadal jest źle. Świadczy o tym liczba zaległych spraw komorniczych.


- Brak poprawy z pozwoleniami na budowę (161 pozycja) wynika z braku jakichkolwiek reform.


- Podobnie jest z zakładaniem firmy (124 pozycja). Niestety kontakt z administracją za pomocą nowoczesnych technologii w praktyce najczęściej nadal kojarzy się z metodą: „wypełnij wniosek on-line, a następnie wydrukuj i podpisany zanieś urzędnikowi...". Nadal przedsiębiorcy mają niewielkie pole do popisu w zakresie spraw które mogą od A do Z załatwić on-line.


- Przedsiębiorcy oczekują również na zniesienie większości licencji, zezwoleń i pozwoleń.


Źródło: PKPP Lewiatan -
Biurokracja nadal utrudnia prowadzenie biznesu

dodano: 2012-10-22 16:48:28