Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Bałtyk to nasza wspólna sprawa

Na Ołowiance w Gdańsku w dniach 12-13 czerwca 2019 r. odbyło się 10. Forum Bałtyckie. W filharmonii spotkało się prawie 800 osób z całej Europy. Rozmawiali o tym, jak zmniejszyć zanieczyszczenie Bałtyku, jak walczyć z plastikiem i rozwijać przyjazną środowisku ekonomię. Forum Strategii Unii Europejskiej to najważniejsze wydarzenie międzynarodowe, dotyczące rozwoju Bałtyku, gospodarki w obiegu zamkniętym i problemów demograficznych.


 
W Gdańsku spotykali się politycy z całej Europy, działacze organizacji pozarządowych, ekolodzy, ale także młodzież. Wszystkich łączy jeden temat – współpraca w regionie Morza Bałtyckiego, szczególnie w zakresie ochrony środowiska i zatrzymania zanieczyszczania tego akwenu. Tegoroczna edycja forum odbyła się pod hasłem Reduce, Reuse, Rethink.

– Taki tytuł forum to najbardziej naturalny i logiczny wybór – zaznaczył podczas otwarcia konferencji Roger Ryberg, przewodniczący organizacji Baltic Sea States Subregional Co-operation. – Musimy już teraz działać, a nie tylko myśleć o tym, co zrobić w zakresie ekologii, redukcji plastiku i zmniejszenia zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego. Bardzo ważna jest współpraca między regionami, niekoniecznie państwami – zaznaczył Roger Ryberg.
 
Wśród gości 10. forum są m.in.: Elżbieta Bieńkowska, europejska komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Martin Roger, ambasador Estonii w Polsce, wspomniany Roger Ryberg oraz Marcin Ociepa, sekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. 

Forum Bałtyckie w Gdańsku odbywa się już po raz drugi. – Wierzę, że uda nam się nawiązać jeszcze ściślejszą współpracę międzynarodową w regionie Morza Bałtyckiego – powiedział podczas sesji otwarcia Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Przed nami wiele wyzwań. Musimy pracować razem w obszarach biznesu, nauki i społeczeństwa. Regiony muszą współpracować. Zmian nie da się zatrzymać, ale możemy wpłynąć na ich kierunek. Polityka Unii Europejskiej staje się coraz bardziej zielona, zwracamy się w kierunku ekologii. Nie mamy czasu do stracenia. Z Gdańska powinien wyjść jasny komunikat, że Bałtyk to nasza wspólna sprawa – tłumaczył Struk.
 Zdjecie

10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego odbywa się w dniach 12-13 czerwca 2019. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance w Gdańsku. Fot. Michał Piotrowski.
 
W czasie sesji otwarcia forum zabrała głos także Elżbieta Bieńkowska, która także podkreślała siłę współpracy w pozytywnym zmienianiu świata. – Musimy myśleć o przyszłości naszej planety, a to znaczy, że myślimy o ekologii i czystej przestrzeni – mówiła Bieńkowska. – Ludzie zaczynają rozmieć te zmiany. Nikt z nas samodzielnie nie zmieni środowiska ani Europy, dlatego potrzebna jest ścisła współpraca. Bałtyk jest ważny dla Europy. Trzeba zająć się ograniczeniem plastiku, nie marnować wody i dbać o czystość powietrza. Pracujemy już teraz, a wyniki przyjdą z czasem – podkreślała europejska komisarz.
 
Raport o Bałtyku

Na 10. forum został przygotowany specjalny raport „No time to waste. Unlocking the circular potential of the Baltic". Przedstawiono w nim scenariusze rozwoju gospodarki w obiegu zamkniętym (GOZ) w regionie Morza Bałtyckiego. Wyniki analizy zaprezentował Adam Czerniak, szef zespołu pracującego nad raportem z firmy analitycznej Polityka Insight. Głównym celem było zbadanie ekologicznych różnic pomiędzy krajami regionu bałtyckiego, m.in. tematyka recyklingu, produkcja dwutlenku węgla, zużywanie wody i energii. Badacze chcieli wykazać, jak państwa nadbałtyckie mogą współpracować w zakresie poprawy stanu wód Bałtyku i jednocześnie całego środowiska w tym regionie.

Adam Czerniak podkreślał przede wszystkim to, że powinniśmy zmienić podejście do ekonomii zrównoważonego rozwoju. – Musimy zacząć wykorzystywać to, co mamy, a nie tworzyć ciągle nowe rzeczy – mówił Czerniak. – To mogą być małe zachowania, które jednak mają globalny wpływ na środowisko. Nie używajmy rzeczy, których nie potrzebujemy. Dzięki temu oszczędzamy wodę, środowisko i nie zanieczyszczamy przyrody – podkreślał Czerniak.

Konkurs na plakat

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP kilka miesięcy wcześniej ogłosiło także konkurs na plakat, promujący hasła Reduce, Reuse, Rethink. Przyszło ponad 100 zgłoszeń z całej Europy. Specjalna komisja wybrała 10 najlepszych. Wręczenie nagród odbyło się podczas sesji otwierającej forum w Filharmonii Bałtyckiej.



Pierwsze trzy miejsca należą do: Angeliki Salskiej, Veerae Kemppainen oraz Aleksieja Cecocho. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne, odpowiednio 2, 1,5 i 1 tys. euro. Specjalne wyróżnienia trafiły także do: Marceliny Gorzelany, Natalii Ignaczak, Dawida Posiedlika, Kamila Skrzypca, Jaagup Susi, Marcela Dezora oraz Mai Żurawieckiej.
 
Organizatorem 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego był Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w partnerstwie z Baltic Sea States Subregional Co-operation (BSSSC) we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Komisją Europejską.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego / Aleksandra Chalińska. Fot. Michał Piotrowski
 

dodano: 2019-06-14 07:09:36