Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Artystyczna Podróż Hestii

„Artystyczna Podróż Hestii” to konkurs powołany w 2002 roku z inicjatywy Piotra 
M. Śliwickiego, prezesa Grupy ERGO Hestia. Poprzez swoje działania sopocki ubezpieczyciel upowszechnia ideę mecenatu artystycznego w środowisku biznesowym. W tegorocznej, 16. edycji konkursu, w gronie finalistów znalazło się 26 młodych artystów. Ich wyboru dokonano spośród 379 studentów kierunków artystycznych. Laureatów konkursu poznamy 27 czerwca br. podczas wystawy finałowej w otwartym niedawno Muzeum nad Wisłą w Warszawie.

W tegorocznej odsłonie konkursu APH uznanie jury zdobyły prace 26 młodych artystów zajmujących się malarstwem, grafiką, rzeźbą i instalacją, fotografią, sztuką cyfrową oraz performansem. Konkurs adresowany jest do studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w całej Polsce.

– Jury konkursu swój wybór ogłosiło po wielu dyskusjach, spotkaniach oraz często niełatwych decyzjach. Jak zawsze, liczyła się dla nas siła przekazu nadesłanych prac, świeży artystyczny komentarz ich twórców pozwalający patrzeć na sztukę czy współczesność z różnych perspektyw. Wybrane przez nas prace prezentują nieszablonowe podejście do tworzenia w świecie pełnego banałów i bezrefleksyjnych powieleń, pozwalają także otworzyć się na dialog: artysty z odbiorcą, odbiorcy ze swoim otoczeniem. Ale przede wszystkim wyróżnione prace charakteryzują się spójną wizją i odwagą artystyczną – tak ważnymi przecież elementami w procesie kształtowania się postawy i dojrzałości twórczej
– tak o decyzji jury mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Nagrodami dla laureatów są rezydencje artystyczne w dwóch ważnych ośrodkach sztuki współczesnej – Nowym Jorku i Walencji – gdzie podczas miesięcznego stypendium, oprócz pracy twórczej, artyści realizują program ułatwiający im budowanie sieci kontaktów zawodowych czy współpracę z instytucjami; odbywają także spotkania z kuratorami, poznają najnowsze trendy w sztuce, jak również zwiedzają miasto, galerie i muzea. Ponadto, jeden z finalistów otrzymuje komercyjne zlecenie na artystyczną koncepcję raportu rocznego Grupy ERGO Hestia. Każdy z laureatów dostaje również możliwość zorganizowania własnej wystawy porezydencyjnej w jednej ze stołecznych galerii, a prace wybranych finalistów są cyklicznie prezentowane szerszej publiczności w warszawskim Pawilonie Sztuki ERGO Hestii.

Finalistami 16. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii zostali:
Karolina Babińska, Jerzy Baranowski, Katarzyna Blajchert, Dorota Chodór, Aleksandra Cieślewicz, Kornelia Dzikowska, Józef Gałązka, Joanna Jamro-Nowińska, Natalia Janus-Malewska, Marcin Janusz, Kamila Kobierzyńska, Zuzanna Kojder, Mateusz Kokot, Marta Krześlak, Agnieszka Mastalerz, Horacy Muszyński, Gabriela Palicka, Wojciech Piotrowski, Maryna Sakowska, Katarzyna Szymkiewicz, Katarzyna Wąsowska, Wiktor Wolski, Marta Wódz, Barbara Wójcik, Weronika Wysocka, Paulina Żmuda.

Trwający nieprzerwanie od roku 2002, konkurs Artystyczna Podróż Hestii, Grupy ERGO Hestia, to wyjątkowy w skali kraju program promocji polskiej młodej sztuki i edukacji artystycznej, angażujący nie tylko środowisko artystyczne, ale również biznesowe. To jednocześnie jeden z najdłużej realizowanych programów mecenatu artystycznego w Polsce. 15 lat trwania konkursu zaowocowało 24 rezydencjami artystycznymi w Nowym Jorku i Walencji, 36 wystawami indywidualnymi oraz zbiorowymi w całym kraju oraz stworzeniem kolekcji składającej się z prawie 40 prac. Ugruntowana pozycja konkursu jest zasługą wieloletnich partnerów instytucjonalnych, z którymi Fundacja APH współpracuje. Są to uczelnie artystyczne w całej Polsce, Politechnika w Walencji, Residency Unlimited w Nowym Jorku oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie odbywają się wystawy finalistów.


Źródło: Fundacja Artystyczna Podróż Hestiidodano: 2017-04-28 13:38:55