Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
70 proc. wzrost nakładów inwestycyjnych na koniec III kwartału

Na koniec III kwartału tego roku Polska Agencja Inwestycji i Handlu obsłużyła 36 projektów to znaczy, że tyle zapadło pozytywnych decyzji inwestycyjnych. Łączny CAPEX wzrosł z 706 mln euro do 1,2 mld euro – czyli o ponad 70% r/r. Największym inwestorem są Belgowie, a sektor, który przyciąga najwięcej inwestycji to elektromobilność.


– Obszar inwestycji greenfield jest strategiczny i to właśnie ta grupa aktywów świadczy o długofalowym podejściu do Polski inwestorów zagranicznych. Jest dowodem na rosnące zaufanie do naszego kraju
– podkreśla wiceprezes PAIH Krzysztof Senger.

Sektorem, który wyróżnia się najbardziej w portfelu PAIH to motoryzacja, a "ściślej elektromobilność, czyli ta część branży, która jest najbardziej zaawansowana technologicznie" – zwraca uwagę Senger.

W tym roku największą obsłużoną przez PAIH inwestycją jest projekt belgijskiej firmy Umicore o wartości 320 mln euro (fabryka w Nysie, gdzie produkuje się komponenty do baterii montowanych w samochodach elektrycznych).

Przedsiębiorcy z Belgii prowadzą w rankingu największych inwestorów w III kw. 2018 r. z 340 mln euro nakładów. Tuż za nimi w statystykach PAIH plasują się Stany Zjednoczone (332 mln euro), a na trzecim miejscu są przedsiębiorstwa z Niemiec (196,7 mln euro).

PAIH obsługuje ok. 30% BIZ w Polsce, a jeśli chodzi o inwestycje typu greenfield – aż 60-70%.


Źródło: PAiH. Polska Agencja Inwestycji i Handlu realizuje mandat, który obliguje ją do przyciągania do Polski bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) typu greenfield. Są to inwestycje związane z budową nowych zakładów produkcyjnych lub lokowaniem centrów usługowych.


dodano: 2018-10-10 06:16:29