Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
4,5 mld zł nadwyżki budżetowej po dwóch miesiącach

Dochody budżetu państwa w styczniu i lutym wyniosły 62 mld zł, a wydatki 57,56 mld zł – podało Ministerstwo Finansów. Wydatki były o 2,5 mld zł niższe niż w tym samym okresie rok temu. Wtedy plan budżetu w pierwszych dwóch miesiącach wykonano w 15,6 proc., natomiast obecnie w 14,5 proc. Oznacza to, że nadwyżka wyniosła ok. 4,46 mld zł. Dochody podatkowe wzrosły jednak zaledwie o 1,1 proc., ponieważ aż o 1,9 mld zł spadły wpływy z VAT.

Resort finansów tłumaczy, że niższe wydatki wynikają z dobrej sytuacji na rynku pracy. Wpływy składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wzrosły, dzięki czemu rząd mógł przekazać do FUS aż o 5,2 mld zł niższą dotację.

Gwałtowne załamanie wpływów z VAT nastąpiło w styczniu. Do kasy państwa wpłynęło wtedy 18,4 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to 22 mld zł. Łączne wpływy z tego podatku w dwóch pierwszych miesiącach wyniosły 31,6 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to 33,5 mld zł. Spadek wpływów wyniósł więc 1,9 mld zł.

Jak spadek wpływów z VAT tłumaczy resort Teresy Czerwińskiej? W komunikacie czytamy, że to głównie efekt "bardzo wysokiej bazy odniesienia", czyli bardzo wysokich wpływów z VAT-u w zeszłym roku, które najwyraźniej były trudne do powtórzenia.

MF wskazuje też, że przyspieszające w ostatnim kwartale zeszłego roku inwestycje spowodowały większe zwrotu VAT-u na początku bieżącego roku. Resort podkreśla, że wpływy w lutym wzrosły o 12,3 proc.

Resort zaznacza, że zanotowano za to wysokie wpływy z PIT, które wiążą się z dobrą sytuacją na rynku pracy oraz wysokimi wpłatami podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą. Wzrost podatków poza VAT wygląda następująco:
  • dochody z PIT wyższe o 13,4 proc., czyli o 1,1 mld zł,
  • dochody z CIT wyższe o 17,2 proc., czyli o 0,8 mld zł,
  • dochody z akcyzy i podatku od gier wyższe o 9,1 proc., czyli o 0,9 mld zł,
  • dochody z podatku bankowego wyższe o 2,6 proc.
Źródło: Ministerstwo Finansów


dodano: 2018-04-03 06:39:47