Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
200 lat polskiej Giełdy


Pierwsza polska Giełda została założona w 1817 r. na mocy „Postanowienia Księcia Namiestnika Królewskiego” gen. Józefa Zajączka Giełda Kupiecka była jedną z pierwszych nowożytnych giełd w Europie, a od największej na świecie giełdy nowojorskiej jest młodsza jedynie o 65 dni. 24 maja 2017 roku (środa) w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie (Plac Bankowy 1) odbędzie się uroczysta gala z okazji 200-lecia Giełdy w Polsce.

Pierwsza sesja na polskiej Giełdzie odbyła się w samo południe, 12 maja 1817 r., w Pałacu Saskim w Warszawie i trwała godzinę.

Wybuch II wojny światowej, 1 września 1939 r., przerwał rozwój wolnego rynku w Polsce. Ostatnią ze spółek, której prospekt emisyjny został opublikowany przed 1 września 1939 r., była Stomil Poznań S.A.

Po zakończeniu wojny, w nowej rzeczywistości politycznej, nie było w Polsce miejsca dla rynku kapitałowego. Giełda powróciła po upadku komunizmu w 1989 roku. Pierwsza sesja na GPW odbyła się 16 kwietnia 1991 r., w byłej siedzibie Komitetu Centralnego PZPR, nazywanym Domem Partii. Ostatnie 26 lat działalności Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie to czas dynamicznego rozwoju polskiego rynku kapitałowego.

Obecnie warszawska GPW to najbardziej dynamiczny rynek w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i jedna z najszybciej rozwijających się giełd w Europie. Na GPW notowanych jest ponad 850 spółek o łącznej kapitalizacji powyżej 350 mld USD. Grupa Kapitałowa oferuje dostęp do szerokiej gamy instrumentów udziałowych, pochodnych, dłużnych i strukturyzowanych. Grupa GPW jest organizatorem obrotu na Towarowej Giełdzie Energii, udostępniającej rynki energii, prawa majątkowe i uprawnienia do emisji CO2. Od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.


Źródło: GPW. Fot. Plac Bankowy, 1833 - obraz olejny, Wincenty Kasprzycki, Muzeum Historyczne m. st. Warszawy

dodano: 2017-05-24 06:58:12